Cevaplar

2012-11-19T17:49:07+02:00

Akil yurutme temelde siniflama-tanimlama-tutarlilik seklinde 3 unsurda ozetlenebilir. 

Tanim yapariz, tanimla birlikte bir sinif olustururuz ve o tanimladigimiz seyle ilgili yargilarimizin tutarliolmasini isteriz. 

Orn. "Bitkiler kosuyordu." Kosmasi icin bacaklarinin olmasi gerekiyor. Oysa bitkilerin bacaklari ve ayaklari yoktur. Boyle bir nitelige sahip olmadigindan dolayi biz bu yargiyi yanlis kuruyoruz. Ama bunun yanlisligini bitkinin kendi yapisinda, ozunde goruyoruz. Biliyoruz ki kosmak, bacak ve ayak gerektirir, yalnizca bu uzuvlara sahip canlilar kosabilir. Kosmanin ne demek oldugunu bildigimizden dolayi hangi canli ile hangi niteligin birlikte kullanilacagini da biliyoruz. Bu bir akil yurutmedir.

Boylece, Akil Yurutmedeki Esas: ozetle Ad ile nitelik arasindaki bagi dogru bir sekilde kurmaktir diyebiliriz.

0
2012-11-19T18:43:02+02:00

Felsefenin bir dalı olan mantık, akıl yürütme ya da doğru düşünme yöntemlerini inceleyen bir bilimdir. Belirli verilerden, kanıtlardan ya da gözlemlerden nasıl sonuca varıldığını inceler.
Bilim, felsefe, hukuk ve tarih alanında ya da sıradan günlük olaylarda bu verilerin gerçekte neyi kanıtladığını bilmek çok önemlidir. Mantığın doğru kullanımıyla bu konuda doğru sonuçlara varılır.

Mantıkta geçerli kanıtlamaların iki temel biçimi vardır. Bazen genel bir kural bilinir ve bundan özel durumlara ilişkin sonuçlar çıkartılır. Örneğin, kömürün her zaman sert ve siyah olduğunu bildiğimiz için, biri avcunda bir kömür parçası bulunduğunu söylerse, onun avcundaki maddenin sert ve siyah olduğunu biliriz. Tümdengelim adı verilen bu kanıtlama yöntemi matematikte çok kullanılır.

Bazen de farklı nesnelerin gözleminden elde edilen verilere dayanarak genel bir kural oluşturulur. Örneğin, uçan her şeyin kanatları olduğunu gözlemlersek, uçmak için kanatların gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Tümevarım adı verilen bu yöntem genellikle bilimsel araştırmalarda kullanılır.

0