Cevaplar

2012-11-19T19:11:02+02:00

Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumi Hazretlerinin söylediği bir söz var ki ;
"GEL, GEL, NE OLURSAN OL YİNEDE GEL. İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel. Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel..."
"Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol."
"Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok."
"Her gün bir yerden bir yere göçmek ne iyi. Her gün bir yere konmak ne güzel. Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş. Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım."
"Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir
Sevmek... Ne güzel anlatmış Mevlana hazretleri. Bir insan bu kadar mı güzel görüp güzel düşünür ve yaşadıklarını bu kadar mı güzel anlatır bizlere. Yaşamı bir insan bu kadar mı güzel görür. Bana göre onda yaşamın anlamı bambaşka. Tüm dileğim bütün herkesin hayata birazcık o müthiş zatın gözünden bakmayı denemeleri. O zaman her şey daha güzel olacak. bence

Biz MÜSLÜMAN halk olarak bu gibi zatların öğütlerini kendimize rehber edinmiş olan yüce bir halkız. Mevlana hazretleri gibi büyük zatları kendimize rehber edinmeliyiz. Ancak böylece varlığımızı sürdürebiliriz. …ve güçlü olmalıyız…

0
2012-11-19T19:11:12+02:00

google ye yaz çıkar.................................

0