Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-19T19:18:25+02:00

Batil inanclar (bid'at) halkimiz tarafindan bircok yerde uygulanan yanlis bir adet ve gelenektir.Gunluk hayatin cogu yeri icin ulkemizin cogu yerinde geleneksellestirilip dini bir hareketmis gibi gostermek cok yanlistir.

Gunumuzde pek cok batil inanc, muslumanlarin hayatina girmistir. Bu sebeple dininin emirlerini yerine getirmek isteyen her kisi, bu hususa dikkat etmeli; dinde eksiltme ya da ilave mahiyetinde olan soz, tavir ve davranislarin yasaklanmis seyler oldugunu bilerek bunlari hayatindan ayiklayip atmalidir. Burada muracaat edilecek yegane kaynak ise, Kur'an ve Sunnet'tir.

Oncelikle belirtmek gerekir ki;Turk adet ve goreneklerinde olan herseyi yapmak zorunlulugu yoktur.Bazi adet ve gorenekler cok yararli olup; Islama aykiri degildir.Dugunden once nisan ve soz yapilmasi, bu guzel adet ve goreneklerimizin en guzel orneklerindendir.

Allah insanin dilemesi icin uygun yollarini Kur'anda cok acik bir bicimde bildirmis, Peygamber Efendimiz'de (sav) hayatinda bunu gorulur bicimde uygulamistir.

Dilemek icin en uygun yol duadir."Duaniz olmasa ne ehemmiyetiniz var?" [Furkan-77] ayetiyle bu acikca belirtilmistir.Dua; mubarek gun ve geceler ile mubarek yerlerde daha makbul olur. Kur'an-i Kerimde ve sunnette soylenildigi uzere Kabede, Kadir gecesinde, seher vaktinde ve Cuma gecesinde yapilan dualar diger zamanlara gore daha makbul olur.Bunun yaninda bazen dusunmenin bile dua oldugu soylenmistir. Namaz kilmak,Kur'an okumak, Allah'in isim ve sifatlarini anmak,onu tevekkul edip dua etmek dilemenin en faydali yollarindandir. Halkimiz ise bazen inanclari geregi dua etmek icin turbelere akin eder; dilek agaclarina dilekler asar.

Halkimiz tarafindan benimsenen ve geleneklerimize de karisan ama Islam dinine ve tevhid inancina ters dusen bazi aliskanliklar vardir.Dileklerini bir kagit parcasina yazip dilek agaclarina asmak,turbelere gidip mum yakip oluden medet ummak Islam disidir.Sirktir. ziyaret etmek sunnettir ama ziyaretin amaci oluden medet ummak, turbede yapilan duanin daha makbul olacagina inanmak, Allah'in birligine ve kudretine ters bir harekettir.Turbe ziyareti; olumu hatirlamak, olen kisinin yeryuzundeyken cok buyuk bir insan oldugu halde onun da oldugunu dusunerek tevekkul etmek ve olen kisinin ruhuna dua okuyarak Allah'a siginildigi taktirde uygun olur.

0
2012-11-19T19:18:53+02:00

Ev içerisinde şemsiye açmanın tehlikeli olduğu ortada, küçük bir mekanda açılan şemsiye mekanda bulunanlara istemeden zarar verebilir. Batıl inançların ortaya çıkmasındaki en büyük etken korkutularak bazı şeylerin öğretilmesinin yada şartlı davranılmasının daha kolay olmasıdır. Mezarlıklardaki ağaçlar toprakta oluşan azotu kullanır, havayı temizler, toprağın kaymamasını sağlar vs. İnsanlara böyle söylediğinizde sizi dinlemezler gidip o ağaçları yinede ihtiyaçları için kesebilirler. Mezarlıkların ağaçlara ihtiyacı vardır. İnsanlara mezarlıktan ağaç kesmenin çarpılmayla sonuçlanacağını anlatmak onları bu eylemden daha kolay uzak tutmaktadır çünkü dinin korkutucu ve caydırıcı etkisi büyüktür. Öyle ya da böyle insanlar garip şeylerde şansı veya şansızlığı bulmuşlar ve bazı olay ya da objelerin kötü ya da iyi kaderi getirdiğine inanmışlar.

0