Cevaplar

2012-11-19T19:27:04+02:00

Türkiye’de pek çok ülkede olduğu gibi gece yarısı saat 2 civarında sokaklarda bağırarak şarkı söylemeye ya da davul çalmaya başlarsanız tutuklanabilirsiniz. Ancak Türkiye’de bu bir para kazanma yöntemi de.

Her sene, kutsal ay Ramazan boyunca Türkler davulcuların sesiyle Sahur’a kalkıyor. Kutsal ayın sonunda ise davulcular kapı kapı dolaşıp mahalle sakinlerinden harçlık topluyor. 

Ancak davulun ritmi konusunda son derece hassas olan Isparta’da bu 500 yıllık gelenek çok daha ciddiye alınıyor. 

Türkiye’nin batısındaki bu şehirde davulculara resmi lisans veriliyor. Bu yerel yetkililerin kötü melodi, bozuk ritimle çalan perküsyonculardan şehri korumak için buldukları bir yöntem. 

Temmuz 19’dan itibarın Isparta’daki 60 yeterli davulcu geleneksel ritimleri ve Ramazan manileri öğrenmek için bir çeşit kampa giriyorlar. 

Temmuz’da sınavı geçen 50 aday, kötü davulculara maruz kalmamak için üzerinde fotoğraflarının da olduğu bir kimlikle lisans alıyor. 

Sınavlarda başarılı olmayan 11 umutlu davulcu adayı ise yerel yetkililerden ve profesyonel müzisyenlerden oluşan 5 kişilik jüri tarafından ‘standartlara uygun olmayan ritim’, ‘geleneksel şarkılar konusunda eksik bilgi’ ve ‘baskı altında çalamama yeteneği’ nedeniyle elendi. 

Jürinin başındaki Ispartalı polis şefi Çınar Helioğlu, “Bu davula tokmağı vurmak kadar basit bir iş değil, bir davulcunun enstrümanını tutuş şeklinden bile ritim kalitesini anlayabilirsiniz. Eğer maniyi söylerken ritmin devamlılığını sağlayamazsa profesyonel bir davulcu olamaz ve biz burada amatörleri istemiyoruz” dedi. 

Polis şefi, “Türkiye’de çok fazla geleneğin seyreldiğini görüyoruz ve bunun olmazına izin vermeyeceğiz. Bu sene davulcular konusunda hiç şikayet almadık ve herkes kalitenin ne kadar yükseldiğini söyledi” şeklinde konuştu. 


Isparta, Türkiye’de davulun kalitesi konusunda standartları yüksek tek şehir değil ama bunun için yarışma düzenleyen tek şehir. Bir başka polis yetkilisi Osman Başpınar da polislerin ay boyunca lisans kontrolü yaptığını vurguluyor. Gece yarısı saat 3’te çayını yudumlayan Fatma Özaslan “Televizyondan bunu duyduk, oldukça önemli bir hareket, en iyisini bekliyoruz” dedi. Sahur yemeğinde sahanda yumurta, çorba ve kara buğday yiyen eşi Cafer ise “Geleneklerimizi seviyoruz. Neden onları sona erdirmek isteyelim?” dedi."

0
2012-11-19T19:27:27+02:00

saatin çıkardığı ses.musluğun damlama sesi.  

0