Vücudumuzdan atık madelerin uzaklaştırılmasında hangi görev alır anüsmü? Atık maddeler uzaklaştırılmassa ne gibi olumsuzluklar ortaya çıkar Böbrekleri yeterli ve sağlıklı çalışmayan bir hastanın yaşam zorluğu nedir?yaşamını nasıl etkiler :)

2

Cevaplar

2012-09-28T15:13:14+03:00

evet anüs,

 

 Canlılar hayatsal faaliyetlerini yürütebilmek için dışarıdan besin alırlar. Bu besinleri enerji verici, yapıcı onarıcı ve düzenleyici olarak kullanırlar. Besin içeriklerinin hayatsal faaliyetlerde kullanılmasından sonra kalan su, madensel tuzlar, CO2, amonyak, üre ve ürik asit gibi zararlı maddelerin vücut dışına atılmasına boşaltım denir.Boşaltım olayını gerçekleştiren sisteme de boşaltım sistemi adı verilir. Boşaltım sistemi sayesinde sindirim sonucu hücrelerde oluşan artık maddeler, dışarıdan vücuda girmiş olan zararlı maddeler ve yararlı olmasına rağmen hücrelere fazla gelen maddeler vücut dışına atılır.

 

Vücudumuz için gerekli besin içerikleri, enerji üretimi için, yapım-onarım için ve düzenleyici olarak kullanılır. Bu sırada vücudumuza zararlı olan ve vücudumuzdan uzaklaştırılması gereken bazı atık maddeler de oluşur. Oluşan atık maddeler vücudumuzdan boşaltımda görevli yapı ve organlar tarafından uzaklaştırılır.

0
2012-09-28T15:13:56+03:00

anüs dışında deri böbrek vs.       organlarrrrrrr       tek böbrekle kalırr o da zor olur

0