Cevaplar

2012-11-19T22:25:46+02:00

Sanat ve Zanaat her ne kadar birbirinden ayrı kavramlar olsalar da ortak yöneri de bulunmakla birlikte halk arasında karıştırılan iki terimdir. Özellikle kimin sanatçı kimin zanaatçı olduğu konusunda günlük kullanımda hatalar yapılabilmektir.

Kısaca tanımlayacak olursak sanat kişinin genellikle maddi bir beklentisi olmadan ve daha önce yapılmamış bir eserin yapılması eylemi olarak adlandırılabilir.Zanaat ise insanoğlunun maddeye dayalı etkinliklerini gereksinimlerini karşılamak için yapılan öğrenimle birlikte deneyim,el becerisi ve ustalık gerektiren iş olarak tanımlanabilir.Özellikle marangozluk ayakkabıcılık terzilik gibi meselekler zanaat kavramı içerisine alınabilir.

Maddeler halinde Sanat ve Zanaat ve bu işleri icra edenler arasındaki farkı sıralayacak olursak

Sanatçı yaratı eyleminin sonucunda ortaya çıkan eserden belli maddi kaygılar gütmezken Zanaatçı ise belli bir ücret karşılığında ürün meydana getirir. işin en başından itibaren zanaatçı maddiyatla başlamıştır işine Sanat eseri çoğunlukla bir kere yapılırken zanaat eseri ayrıca bir meslek olduğundan ve para amacı güdülerek yapıldığından istediğin kadar yapabilrisin Sanatçı nın yapacağı sanat eserinde sanatçının duygusuna göre değişmeler mümkünken zanaatçı yola çıktığı ve başta planladığı işi bitirmeyi amaçlar Kısacası sanat yaratıcılıktır zanaat ise ustalıktır
0