Cevaplar

2012-11-20T11:38:58+02:00

Görsel metaryalleri kullanırken , anket sonuçlarında vb. % lik sonuçların kullanıldığı yerlerde görsel olarak belirtmek göstermek ve daha basite indirgenmesi için faydalanırız.

16 3 16
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-20T12:25:15+02:00
Grafikler Nasıl Hazırlanır ?İstatistik, çeşitli alanlarda araştırma yapanların başvurduğu bir bilim dalıdır. İstatistik, bilimsel yöntemler kullanarak elde ettiği bilgileri matematiğe uygulayarak bazı sonuçlara varır. Varılan bu sonuçların sağlıklı olabilmesi için, elde edilen bilgilerin düzenli, iyi toplanmış ve herhangi bir etki altında kalmamış olması gerekir.

Araştırma, yapıldığı birimlerin tümünü incelemeye olanak sağlamıyorsa birimlerden örneklem seçilir. Örneklem seçilerek yapılan bilgi toplama işlemine örnekleme denir. İstatistik için gerekli bilgileri topladıktan ve toplanan istatistik bilgilerin özetini yaptıktan sonra, toplanan bilgilerin toplu olarak görülebilmesi ve kolay anlaşılıp yorumlanabilmesi için grafiklerden yararlanılır.

Grafikler günlük hayatta da çok kullanılan, bilgilerin daha kolay anlaşılır ve daha çabuk yorumlanabilirliğini artıran özelliklere sahiptirler. Resim, daire, sütun ve çizgi grafiklerini inceleyerek bu grafiklerdeki bilgileri
yorumlayabiliriz. Grafikler, çok fazla olan verinin daha kolay anlaşılır olmasını sağlar. Bilgisayardaki “Microsoft excel” programındaki “Grafik Sihirbazı“ programı grafik hazırlamada bizlere kolaylıklar sağlıyor.


15 2 15