Cevaplar

2013-11-14T15:46:08+02:00
Hava kirliliği biz nefes havanın kalitesini etkileyen hava kaynaklı kirleticilerin varlığı ile tetiklenen bir durumdur. Bu kirletici emisyonlar veya kimyasal ya da biyolojik atık ayrı ayrı parçacıklı malzemenin bir sonucu olabilir . Bu durum büyük ölçekli sanayileşme ve araç - emisyon birincil suçluları olmak , modern dünyada endişe verici oranda ulaşmıştır . Doğal çevreye kalıcı hasar dışında hava kaynaklı neden insanlar ve hayvanlar için zarar bir sürü vardır kirleticiler.

Hava Kirliliği Bilgiler :
* Hava kaynaklı kirleticiler ya katı parçacıklar , hatta sıvılar ve gazlar olabilir; doğal ya da insan yapımı .
* Birincil hava kirleticileri doğrudan sırasıyla , volkanlar ya da karbon monoksit ve araç ve fabrikalardan kükürt dioksit emisyonları gelen kül gibi , bazı işlemler ile yayılan olanlardır .
* İkincil hava kirleticileri birincil kirleticilerinreaksiyonlar veya etkileşimlerin sonucudur . Örnek : fotokimyasal smog.
Volkanik patlamalar ve endüstriyel süreçlerden * Kükürt oksitler asit yağmuru oluşturmak için azot dioksit varlığında okside .
* Karbon monoksit , odun ve kömür gibi yakıtların yanmasındanemisyon , çok zehirli bir gazdır .
* Partikül madde , doğal hem de insan yapımı her ikisi de olabilir . Bu kirletici toz fırtınaları , volkanlar , orman yangınları veya orman yangınları ve deniz spreyleri içinde kaynaklanmaktadır. Insan faaliyetleri atmosferdekiaerosol yaklaşık % 10 katkıda bulunur.
* Amonyak tarım işlemleri yoluyla yayılan bir gazdır . Bu tehlikeli hem de yakıcı hem de.
Hava kirliliğinin * kaynakları çoktur ve sık antropojenik kaynakları ya da bu toz , metan , radyoaktif bozunma ve volkanik kül partikülleri gibi insan faaliyetleri ve doğal kaynaklardan kaynaklanan içerir .Air pollution is a condition triggered by the presence of air-borne pollutants that affect the quality of air we inhale. These pollutants could either be the result of chemical emissions or the particulate material from biological waste. The condition has reached alarming proportion in the modern world, with a large scale industrialization and vehicle-emissions being the primary culprits. The pollutants that are air borne cause a lot of harm to humans and animals, other than permanent damage to the natural environment.Air Pollution Facts:* Air borne pollutants can either be solid particles, or even liquids and gases; natural or man-made.* Primary air pollutants are those that are directly emitted via some processes, like the ash from volcanoes or the carbon monoxide and sulfur dioxide emissions from vehicles and factories, respectively.* Secondary air pollutants are the result of the reactions or interactions of the primary pollutants. Example: photochemical smog.* Sulfur oxides from volcanic eruptions and industrial processes oxidize in the presence of nitrogen dioxide to form acid rain.* Carbon monoxide, the emission from combustion of fuels like wood and coal, is a very poisonous gas.* Particulate matter can be both, natural as well as man made. This pollutant originates within dust storms, volcanoes, forest fires or wildfires and sea sprays. Human activities contribute to nearly 10% of the aerosols in the atmosphere.* Ammonia is a gas emitted via agricultural processes. It is both hazardous as well as caustic.* Sources of air pollution are many and commonly include anthropogenic sources or those that result from human activity and natural sources like dust, methane, radioactive decay and volcanic ash particulates.* Lack of proper ventilation causes the radon emission from the earth to be trapped indoors, within houses and offices. This gas is carcinogen and has been linked to the development of numerous forms of cancer. The radon gas is also emitted from building materials and extensive carpeting. Lethal lead paint easily degenerates into dust and is inhaled.* The use of air fresheners, pesticides and chemical sprays also put the people in the immediate environment at risk of developing respiratory tract disorders, poisoning and fatalities.* Toxic asbestos fibers, dust and fumes cause Mesothelioma, a cancer that eats into the mesothelium, a delicate tissue that engulfs and protects important organs such as the heart and the lungs.* While pets shed dander into the atmosphere, humans produce dust from dead skin flakes and the decomposition of hair.

1 1 1
link versen
tamam
http://www.odevindiryap.com/yabanci-dil/writing/hava-kirliligi-hakkina-ingilizce-yazi/
tm
saol
2013-11-14T16:29:23+02:00
Kızgın güneşin ve kumların ortasında uzanmış, çocuk sesleriyle karışık dalga sesleri eşliğinde kitabımı okuyordum ki, ayağıma bir tarafı yırtılmış çocuk kolluğu uçtu geldi.Tuttum tabi refleksle ve sahibi kim acaba diye sağıma soluma bakındım Arkamdaki şemsiyede oturan yaşlı kadının torunununmuş Uzatınca koştu aldı Aradan çok değil 10 dakika kadar bir süre geçmişti ki, kolluk yine uçtu Bu sefer kahraman bir amcaydı Kolluğun yırtık olduğunu, denizde kullanmanın tehlikeli olabileceğini söyleyip, yaşlı teyzenin yanına koydu Yaşlı teyze de “Zaten deminden beri atıyoruz denize, tutup tutup geliyorsunuz” dedi Oha dedim tabi ama içimden Aradan yine birkaç sayfalık süre geçmişti ki, kolluk yine ayağıma takıldı O anda kan beynime sıçradı Aldım kolluğu yerden, kadına yedirmedim tabi 
- “Kolluğunuz yine uçtu, eğer artık kullanmayacaksanız denizlerimiz çöplük değil, kumsalın bitişinde çöp bidonları var, oraya atabilirsiniz” dedim
- “Hıh!” dedi sadece
Şortumu, terliğimi giyip, havlumu topladım, kitabımı alıp, uzaklaşırken arkamı döndüğümde önünün açılmasını fırsat bilen teyze kolluğu çoktan yeniden yollamıştı
Yazı boyunca da sadece yaşına saygımdan teyze dediğim o kadının kafasını oracıkta kuma gömmemek için sabır çekip yürüdüm.
Yaşadığımız dünyayı temiz tutmak bu kadar mı zor İlginç!

2 1 2