Cevaplar

2015-10-25T11:23:38+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Insanlar toplu yaşarlar çünkü bunu dinende bir açıklaması olduğu gibi tarihi sosyolojik bir açıklamasıda vardır. uygarlıklara toplu anadolunun ev sahipliğini açıklayan sa tarih bilmidir. ama önccelikle sizlere dini anlamda insan niçin toplu yaşar onu açıklamak isterim 

!! dini bilgilerim hikaye okuduğum kitap ve söylemleri kanıtlamış eserlere dayanmaktadır. !! 

şeytan ademe elmayı ( buğda tanesi ) yedirdiği sırada tantı ( allah )  onu yediği yiğeceği dışarı çıkarabilmesi için büyük bir ceza verir ve bu cezayı çekmesi için dünyaya yollar. artık oraya hapistir. ancak havva annemiz dünyanın bir ucuna adem babamız sa 10,000 yıl sonra havvanyı bulmak için diğer ucuna yollanır. allah adem ile havvanın dünyada kalmasını ister çünkü ; üstün düşüncelere sahiplerdir. ve kendilerini kurtarmak için allaha ( kendisine ) dua etmesini ister . adem çıplak tır. ve allah ile konuşmaz dua eder giyindirilir. havva çıplaktır . allah konuşmak istemez allah giy der ve giyindirilir ( melekler taradından ) . bunun sonucunda allah daha fazla ibadet inancı için onlara coğuk yapmalarını ister yaparlar 72 millet 72 farklı dil ortaya çıkar. ( yani 72 çocukları olur ) 

işte insanların dini açıdan toplum halinde yaşamasının nedeni budur. 

şimdi sosyoloji açısından bakıcak olursak : 

insanlar birlik olunca çoğalır ve gelişirler. toplum olunca ise ülke devlet imparatorluk cihan imparatorluğu giibi büyük icraatlara imza atarlar .bu yüzden birlikten kuvvet doğarken toplumdan sa daha büyük güçler dayanışma ve sadakat doğar. anlatmak istediğim insanların bir arada yaşamaması anca 3 gündür. insanlar birlikte bu dünyanın tanrının isteklerine göre şekillendirebilmesi için birbirlerinden ayrılamazlar. 

şimdi ise tarihi açıdan bakıcak olursak ( tarafısz bir şekilde ) 

insanlar : soylarının devamını getirmek için büyük bir popilasyon olan dünyada çoğalırlar, büyür , gelişir ve ölürler ölmeden önce bunu defalarca yaparlar ve 1 kişinin öldüğü aynı zaman diliminde milyonlarca bebek doğar. bunların hepsi yaşamaz ama yaşıyanlar bunu yüz yıllar boyunca devam ettirir. bu bir döngüdür. aynı hücrelsel döngü gibi. peki soyunu devam ettirenler bir egemenlik ve kraliyet kendine itaat eden inanan bazen güvenen insanlara ihtiyaç güçlü ordular ile çinin duvarlarını yıkmak bazense akla gelemiyecek icatları tarih yazsın diye milyonları katletmesi bu bir insanın toplum halinde yaşıyarak kimi zaman mutlu son kimi zamansa eğitim eksikliğinden dolayı acı ile sonlanır. ancak herkes bu kısır döngü denilen insan popilasyonunun içinde birer karakterdir. dediğim gibi fazla uzatmadan tarih insanların toplumsal olaylarını güce ve hatta yıkım ile sonuçlandığını yazarken anadolu topraklarında yeşeren nilüfer çiçeği gibi osmanlının köklerine sıkıca sarılarak yeni devletlerinde oluşmsaına insan topluluğu yardım eder. 

1 5 1