Cevaplar

2013-11-14T20:33:47+02:00
İKLİMBelli bir yerde, sıcaklık, nem, yağış, ba­sınç, rüzgâr ve bulutluluk gibi hava olaylarının mevsimlik, yıllık gidişlerinin uzun yıllar boyunca gösterdikleri ortalama duruma iklim denir. Bu or­talama durum uzun yıllar içinde çok büyük deği­şikliğe uğramaz.İklim tiplerini üç bölümde inceleyebiliriz:A) Sıcak iklimler     B) Ilıman iklimler    C) Soğuk iklimler
A) SICAK İKLİMLER:1- Tropikal İklim (Savan)* İsmini sıcak iklimlerde yetişen çayırlardan almaktadır.* Sıcaklıklar bütün mevsimlere yayılır.* Sıcak bir günde yağış görülebilmektedir.* Sudan platosu, Doğu, Güney ve Merkez Afrika’da sıklıkla görülmektedir.
2- Muson İklimi:* Bu iklim tipinde yaz mevsimi yağışlı, kış mevsimi kurak geçmektedir.* Sıcaklık ortalamaları 10 °C’nin altına hiç düşmemektedir.* Genellikle Güney, Güneydoğu Asya ve Doğu Asya’da etkilidir.* Akarsu rejimleri düzensizdir.* Yağışsız dönemde yaprağını döken ormanlar doğal bitki örtüsünü oluşturul^* Pirinç, çay, kahve, pamuk, muz, ananas, turunçgiller, zeytin önemli tarım ürünleridir. Koyun, keçi ve manda yetiştirilen evcil hayvanlardır.            3- Ekvatoral İklim:* Bu iklim tipi günlük ve yıllık sıcaklık farklılıklarının en az olduğu iklimdir.* Bitki örtüsü ekvatoral ormanlardır.* Amazon ve Kongo havzaları, Malezya, Filipinler ve Papua Yeni Gine’de görülmektedir.* Ormanların çok gür olması nedeniyle çok sayıda maymun ve kuş türü yaşar.            .* Yıl boyunca yüksek sıcaklık ve bol yağış nedeniyle bütün yıl yeşil kalan 40-50 m uzun­luğundaki ağaçlardan oluşan tropikal yağmur ormanları do­ğal bitki örtüsüdür.              * Kahve, kakao, kauçuk, ananas, şeker kamışı, soya fasulyesi, turunçgiller, Hindistan cevizi, mısır ve pirinç yetiştirilir.
4- Çöl İklimi:* Bu iklim tipinde sıcaklıklar oldukça yüksek, yağışlar ise son derece azdır.* Arabistan yarımadası. Büyük Sahra Çölü, Avustralya’nın iç kısımları, Meksika Çölleri, Peru Çölleri, Kızılkum, Karakum ve Taklamakan Çölleri bu iklimin görüldüğü yerlerdir.            * Çöller, bitki örtüsü bakımından oldukça fakirdir. Çoğunlukla dikenli çalılar ve gövdelerinde su tutma özelliği olan kaktüsler, görülür.* Çöl ikliminin simgesi hurmadır. Yeraltı suyunun yüzeye çıktığı yerler olan va­halarda sulama ile pamuk, yer fıstığı, tahıl ve üzüm yetiştirilir. Koyun ve deve en çok yetiştirilen evcil hayvandır.
B) ILIMAN İKLİMLER:            1- Okyanus İklimi:   
 * Genellikle karaların batı kıyılarında hüküm süren bu iklim tipinde yazlar serin, kışlar ise ılık geçmektedir.* Bitki örtüsü ormanlardır.* Görüldüğü yerler: Şili’nin güney kıyıları. Batı Avrupa ve Yeni Zelanda vb.
 2- Akdeniz İklimi:* Ülkemizde de görülen bir iklim tipidir.* Yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir.* Bitki örtüsü makilerdir.* Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin büyük çoğunluğu ile Orta Şili ve California kıyılarında görülmektedir.* Akdeniz ikliminin etkili olduğu yörelerde küçükbaş hayvancılık yapılır. Özellikle keçi en çok yetiştirilen hayvandır.* Buğday, arpa, zeytin, turunçgiller, üzüm, pamuk, şekerpancarı yetiştirilir.
 3- Karasal İklim:* Yazlar sıcak, kışlar ise çok soğuk ve yağışlı geçer. Yağışlar genelde karşeklindedir.* Denizden uzak karaların iç kesimlerinde görülmektedir.* Yıllık sıcaklık farklılıkları oldukça fazladır. Bitki örtüsü bozkır (step) dır.* Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, patates, çeşitli baklagiller, üzüm, elma, armut, şekerpancarı, keten ve tütün yetiştirilen başlıca ürünlerdir.* Karasal iklimin doğal bitki örtüsü yağışlı mevsimde yeşeren, kurak mevsimde sararan ot topluluklarından oluşan bozkırlardır.* Karasal iklimin görüldüğü alanlarda küçükbaş hayvancılık yapılır. Koyun en çok yetiştirilen küçükbaş hayvandır. 
C) SOĞUK İKLİMLER:
1- Tundra iklimi:
* Sıcaklıklar son derece düşüktür.* Yılın büyük bir bölümü soğuk geçer. Yazlar kısa ve serin, kışlar ise uzun ve serttir.* Bitki örtüsü tundradır.* Sibirya’nın kuzeyi, Grönland kıyıları ve Kanada’nın kuzeyi görüldüğü yerlerdir.               * Tundra ikliminde yılın büyük bir bölümü donmuştur. Kısa yaz mevsiminde karların erimesiyle toprağın üst kısmı çözülür ve bataklığa dönüşür. Bu bataklıklarda bodur çalı, çayır ve yosunlardan oluşan tundra bitkileri yetişir.* Tundra ikliminin görüldüğü yerlerde ren geyiği, misk öküzü ve bizon gibi hayvanlar görülür.
 2- Kutup İklimi:* İklim tipleri içerisinde en soğuk olanıdır. Yılın büyük kısmında güneş ışınları görülmez. Hakim bir bitki örtüsü yoktur.* Görüldüğü yerlere Antartika, Grönland’ın iç kesimleri ve kuzey kutbunu örnek verebiliriz.
2 5 2
Nereden buldun bu kadar uzun :D