Cevaplar

2012-11-20T19:13:09+02:00

http://fizikmicokkolay.tr.gg/9-SINIF-KONU-ANLATIMI-MADDE-VE--Oe-ZELL&%23304%3BKLER&%23304%3B.htm bi bak ma emin değilim

0
2012-11-20T19:52:53+02:00

Maddelri birbirinden ayırt etmek için çeşitli özelliklerine bakılabilir. Bunlar:

Renk ve Şekil Koku Tat Saydamlık Sertlik ve yumuşaklık Düzgünlük ve pürüzsüzlük

gibi özelliklerine göre birbirinden ayırt edilerek tanınabilir.

 

Renk ve Şekil

 

Her maddenin kendine has şekli ve rengi vardır. Süt ile ispirtoyu rengine bakarak ayırt edebiliriz. Bazı maddeleri rengine bakarak ayırt edemeyiz. Örneğin tuz ve toz şekeri rengine bakarak ayırt etmek zordur. 

Çevremizde bir çok maddenin şekli farklı farklıdır. Limon ile portakalın, eriğin yani meyvelerin kendine has şekli vardır.

 

Koku 
Bazı maddeleri yalnız kokusuna göre ayırt etmek mümkündür. Gözü bağlı olan birisi, esans ve benzini veya parfümü kokusundan ayırt edebilir. Her maddeyi kokusundan ayırt etmek mümkün değildir. Çünkü bazı maddelerin kokusu yoktur. Buna göre, koku tüm maddeler için ayırt etmekte kullanılan bir yöntem olamaz.

Tat

Bazı maddeler tatlarına bakılarak ayırt edilebilir. Limon yerken yüzümüzü buruştururuz, tatlıyı yerken lezzet alırız. Yine tadına bakarak tüm maddeleri ayırmak mümkün değildir. Yani bu yöntem maddeleri ayırt etmede yeterli değildir.

 

 

 

 

Yukarıda saydığımız özellikler Bilimsel anlamda maddeleri birbirnden ayırt etmemizde yeterli değillerdir. Örneğin bir mücevherin saf olup olmadığı yukarıda saydığımız özelliklerle anlaşılamaz. Bunun için her madde için farklı değerler alan özelliklere bakılması gerekir.

0