Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-21T15:07:28+02:00

Bilgisayar Alm. Computer (m). Fr. Ordinateur (m). İng. Computer. çok sayıdaaritmetiksel veya 


mantıksal işlemlerden oluşan bir işi, önceden verilmiş bir 
programa göre yapıp sonuçlandıran elektronik araç, 


elektronik beyin. Kullanıcıdan aldığı 


verilerle mantıksal ve aritmetiksel işlemleri yapan; yaptığı işlemlerin sonucunu saklayabilen; sakladığı bilgilere istenildiğinde ulaşılabilen elektronik bir makinedir. Halledilmesi gereken konu ile ilgili bilgi ve onun nasıl işlem göreceği bilgisayara iletildiğinde, bir çok insanın senelerce çalışması ile bitiremeyecekleri işi bir kaç saniyede yapar.

 

Bilgisayarın ana parçaları

 

Günümüzde bu aracın daha çok yarı-iletken 


teknolojisiyle üretilmiş şekli yaygın olduğundan elektronik beyin olarak da bilinir. Ancak tarihsel açıdan ilk bilgisayarlar


mekanik olmuştur. (Örneğin 


Charles Babbage'ın diferansiyel makinesi).

Ülkemizde daha önceleri "Komputer" ya da "


Elektronik Beyin" olarak adlandırılan Bilgisayar'ı bu şekilde ilk kez 


Aydın Köksal adlandırmıştır. 1969 yılında 


Hacettepe Üniversitesi'nde çalışmakta olan Aydın Köksal, gereksinim duydukları bilgisayarı kiralamak için gazeteye verilen bir ilanda bu sözcüğü kullanmıştır.

Bilgisayarlar çok farklı biçimlerde karşımıza çıkabilirler. 20. yüzyılın ortalarındaki ilk bilgisayarlar büyük bir oda büyüklüğünde olup, günümüz bilgisayarlarından yüzlerce kat daha fazla güç tüketiyorlardı. 21. yüzyılın başına varıldığında ise bilgisayarlar bir kol saatine sığacak ve küçük bir pil ile çalışacak duruma geldiler. Toplumumuz kişisel bilgisayarı ve onun taşınabilir eşdeğeri, dizüstü bilgisayarını, bilgi çağının simgeleri olarak tanıdılar ve bilgisayar kavramıyla özdeşleştirdiler. Günümüzde çok yaygın kullanılmaktadırlar.

İstenilen zamanda çalıştırabilmeleri bilgisayarları çok yönlü kılıp hesap makinelerinden ayıran ana özellikleridir. Church-Turing tezi bu çok yönlülüğün matematiksel ifadesidir ve herhangi bir bilgisayarın bir diğer bilgisayarın görevlerini yerine getirebileceğinin altını çizer. Dolayısıyla, karmaşıklıkları ne düzeyde olursa olsun, cep bilgisayarından süper bilgisayarlara kadar, bellek ve zaman kısıtı olmadığı takdirde hepsi aynı görevleri yerine getirebilirler.

Bilgisayarı, insanın üzerinde bir zekaya sahipmiş gibi düşünmemek gerekir. Bilakis, bilgisayar bizzat insan zekasının bir ürünüdür. Geliştirilmesi olduğu kadar, yerinde ve gerektiği şekilde kullanılması için de insana muhtaç bir alettir. Tabiri caizse, insana olan üstünlüğü; aynı işlemleri bıkmadan, dikkati dağılmadan, hassas olarak defalarca ve hızlıca yapabilmesindedir. Bilgisayarın doğru çalışabilmesi; ancak ne yapacağının ve nasıl yapacağının kendisine yanlış yorumlanması imkansız emirlerle bildirilmesiyle mümkündür.

 http://www.turkcebilgi.com/ansiklopedi/bilgisayar

buradan devamına ulaşabilirsin.

2 3 2
En İyi Cevap!
2012-11-21T15:08:52+02:00

7. sınıfa özel matematik problemleri hazırla 

sonra 7. sınıf için akıl zeka oyunları hazırla ama matematik soruları olacak

sonra bunların cevap anahtarlarını hazırla bide zor kolay orta diye derecelendir soruyu

cevap aahtarını hazırlamayı unutma

 

1 5 1