Türkmenistan’da sert bir kara iklimi hakimdir. Sıcaklık gün ve sene içinde büyük farklılıklar gösterir.Yazları sıcak ve kurak geçen karasal iklim hakimdir.
• Bitki örtüsü çöllerde çöl bitkileri, güney kesimlerde bozkırlar ve yüksek dağlarda fundalıklardan oluşur.

Cevaplar

2013-11-17T18:32:06+02:00
İklimTürkmenistan’da sert bir kara iklimi hakimdir. Sıcaklık gün ve sene içinde büyük farklılıklar gösterir. Yazın nadir olarak 35° C’nin altına düşen sıcaklık, Karakum Çölünde gölgede 50° C’ye kadar yükselir. Kışın ise sıcaklık bazı bölgelerde -33° C’ye kadar düşer. Türkmenistan çok az yağış alır. Mevsim dönemlerinde ülke İran ve Afganistan yönünden esen kum fırtınalarına sahne olur.

Türkmenistan topraklarının beşte dördünü Karakum Çölü kaplar. Güneyinde yer alan Kugitang ve Kopet dağları, Pamir, Altay sıradağlarının kollarıdır. Kopet Dağları İran’la olan tabii sınırı da çizer. Ülkenin kuzey doğusunda Küçük (772 m), Büyük Balkan (1880 m) ve Krasnovods (308 m) yaylaları, bulunur. Kugitang Dağlarının en yüksek noktası 3319 metredir.

Ülke akarsu yönünden fakirdir. Belli başlı akarsuları Hazar Denizine dökülen Atrek, Karakum Çölünde kaybolan Tecen ile Murgap ve ülkenin kuzey doğusundan bir bölümü geçen Amu Derya’dır. 

Dünyanın en büyük gölü olan Hazar Denizinin bir bölümü Türkmenistan sınırları içinde kalır.
4 4 4
En İyi Cevap!
2013-11-17T18:32:08+02:00
Türkmenistan’da sert bir kara iklimi hakimdir.

5 5 5
sen bence her şeye atlama
tmm
sen kaça gidiyon
boşver tmm işine karışmıyıcam daha demin önce birisiyle kavga ettim. rahatsız etmek istemem
tmm