Cevaplar

2012-11-21T18:17:30+02:00

Fraktal parçalanmış ya da kırılmış anlamına gelen Lâtince fractuuss kelimesinden gelmiştir. İlk olarak 1975'de Polonya asıllı matematikçi Benoit Mandelbrot tarafından ortaya atıldığı varsayılır. Kendi kendini tekrar eden ama sonsuza kadar küçülen şekilleri, kendine benzer bir cisimde cismi oluşturan parçalar ya da bileşenler cismin bütününü inceler. Düzensiz ayrıntılar ya da desenler giderek küçülen ölçeklerde yinelenir ve tümüyle soyut nesnelerde sonsuza kadar sürebilir; tam tersi de her parçanın her bir parçası büyütüldüğünde, gene cismin bütününe benzemesi olayıdır. eğrelti otu kar taneleri piramid adı verilen sebze brokoli, kalın hamurlu pizza ve galaksilerin yapısı örnek olarak verilebilir.

0
2012-11-21T18:26:49+02:00

Benim bir bildiğim var kendimin tabi

 

 

Bir bilim adamı dünyanın en bilge adamı arıyormuş  bütün şehirleriilleri dolaşmış bulamamış  sonra Nasrettin Hocanın köyüne gelmiş  Muhtara gitmiş sormuş :

-Muhtar bey ben dünyanın en bilge adamını arıyorum ban köyünde bilge biri varsa çağırırmısın ?

_Tabikide çağırırım .demiş.

Sonra nasrettin hocayı çağırmış ve gelmiş soruyu hiç ağzını kıpırdatmadan sormuş .       Tahtaya bi yuvarlak çizmiş sonra 4 parçaya ayırmış .Sonra nasrettin hoca 4    3ünü cizmiş   sonrada bilim adamı dışarıya çıkmış ve köylüler sormuş:

-Soruyu bildimi diye sormuş?

-Evet soruyu bildi .

Sonra içerden nasrettin hoca çıkmış köylüler sormuş :

-Soruyu nasıl bildin?

Çok basitti bana bi tepsi baklava çizdiler bende baklavanın 4         3ünü yerim dedim.

Sonra köylüler nasrettin hocanya çok şaşırmışlar.

 

 

Bu olurmu

0