Cevaplar

2015-07-14T12:46:58+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Divan nedir öncelikle bunu konuşalım. 

divan osmanlı imparatorluğundaki padişahın yöneten kişi yani günümüzdeki meclis başkanı sıfatında olan fakat ne derse ters bişe dese bile boyun eğmek zorunda kalan paşaların devlet işlerini , halkın istek ve arzularını ( abartmadan ) , savaş konularını ve son zamanlarda alınan savaş strateji kararlarının sonuçlandığı ve eyleme döküldğü kararlanın kesinleştiği bir mekandır. 

peki bu divan ne zaman kuruldu kim tarafından kaç yılında kuruldu ? 

osmanlıdaki yani konumuz olan divan-ı humayun u ilk orhan bey tarafından tarihi tam bilinmesede son yani 1362 yılının sonuna doğru yapılan orhan bey döneminin son ilklerindendir. ve ilk vezir-i azam sistemi o dönemde getirilmiştir. ilk veziri azamınımda alaadin paşadır. neyse konumuza dönelim extra bilgiler işine yarıyıcaktır. 

yani divan hakkında biliinmesi gerekener bunlardır. 

- orhan bey döneminde son yıllarında divan ilk onun tarafından kurulmuştur. 
- padişahın sözü en değerlidir ve aksi karar alsa bile kimse itiraz edemez 
- divanda ; halkın sorunları , savaşlar için alınan kararlar ve eyleme dökmek için çizilen güzergah planları , yenilikler gibi önemli devlet açısından makbul olaylar görüşülür padişahın son sözü neyse ona göre yapılır. 

0