kelimeler (BU ARADA LÜTFEN 1-ŞU 2- BU DİYE YAPIN ACİL!!!!!!!!!!!)

mercek-kulak zarı-örs-duyu almaçları-üzengi,omurilik-nişasta - karaciğer,iris çekiç .beyin.adrenalin.protein.böbrek,deri .kornea,akciğerler,retine , böbrek üstü.kulak.mekanik salyangoz

boşluk doldurma :

fen ve teknoloji dersinde vücudumuzdaki sistemlerin uyum içinde ve eş güdümlü çalıştığını öğrendim.geçen gün bir aksiyon filmi izlerken vücudumda ne kadar çok olayın bir arada ve düzenli gerçekleştiğini düşündüm . karanlık odada filmi izlerken göz bebekleirmin büyümesini ........ daki kaslar sağlar ve bu her insanda bulunan kalıtsal bir reflekstir.ekrandan gelen ışık gözümün .............. tabakasından geçerek...............kırılır ve uyartılar, sinir yolu ile .......... aktarılır.beynim,görüntüleri algılarken kulağıma ulaşan sesler önce.........titreştirir ve bu titreşim sırasıyla........ve bu titreşim sırasıyla....... , ........ ve kemiklerinin titreşmesi ile iç kulağa aktarılır.iç kulaktaki ......... içinde bulunan ......... tarafından sinirsel uyartılara dönüştürülür ve beynime ileterek sesleri duymamı sağlar.görüntü ve sesle,heyecanlı bir sahne olduğunu beynime bildirir.

Bu sırada .......bezimden ....... hormonu salgılanır.bu hormonun etkisiyle kalp atışım,solunumum ve dolaşımım hızlanır.ani korkuyla sıçradığımda bunun bir refleks olduğunu bilirim.bu refleks............tarafından kontrol edilir.bütün bunlar vücudumda ben fark etmeden gerçekleşir.üstelik bu sırada ben bir şeyler atıştırıp filmin keyfini çıkarabilirim.biraz dikkat ettiğimde yediğim patlamış mısırlarım ağzımda değişikliğe uğradığınıfark ederim.çünkü......kimyasal sindirmi ağızda başlar ayrıca çiğnediğim mısırları .......... olarak da sindirmiş ourum.yuttuktan sonrra mideme giden karbonhidratlar bir süre burada tutulup ince bağırsaklara gönderilir.kimyasal sindirim burada tamamlanır.midede karbonhidratlar kimyasal olarak sindirilemez çünkü mide..........sindirim yeridir.yediklerimin içinde bulunan tüm besin içerikleri ince bağırsağımda kimyasal sindirimini tamamlar ve ezilerek kan damarlarıma geçer.bundan sonra görev dolaşım sistemine aittir.kan damarları,küçük molekülleri bütün hücrelerime dağıtır . ince bağırsaktaki sindirilmeyen atık maddeler ve su kalın bağırsağıma geçer.suyun ihtiyacım olan kısmı kalın bağırsak tarafından emilirken kalan posa vücudumdan atılmaya hazır hale gelir . elbette hücrelerimde oluşan zararlı atıkların boşaltımında görev alan ......... , .............. , ................. ve ....... unutmamak gerekir.işte ben de sistemlerin mükemmel uyumu ve iş birliği sayesinde güzel bir film izleyebilmenin keyfini yaşarım.

PARÇA BİTTİ VE LÜTFEN SAÇMA YAZIP ŞİKAYET ETTİRTMEK ZORUNDA BIRAKMAYIN

1

Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-22T14:55:21+02:00

abici.sen ne yaptın.sen en iyisii www.ödevvakti.com.tr gir orda çalıma kitabı cevapları gösterir inan bana.......

0