Cevaplar

2013-11-19T18:19:54+02:00
Atlaslarımızdaki dünya haritasından yararlanarak konumlara baktığımızda;
Türkiye konumu, Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarının birbirine en çok yaklaştığı yerde bulunmaktadır. Afrika kıtasının kuzey batısında, Avrupa kıtasının güneydoğusunda, Asya kıtasının batısında bulunur. Asya ve Avrupa kıtalarında kara parçaları vardır. Asya’da olan parçasına Anadolu Avrupa’da olan parçasına Trakya denir.
Türkiye’nin 3 tarafı denizlerle çevrilidir. Türkiye’nin kuzeyini Karadeniz bulunmaktadır. Karadeniz’in Okyanusla bağlantısı, Boğazlar, Marmara denizi ve Akdeniz yolu iledir. Bir içdeniz niteliğinde okyanusla doğrudan bağlantısı yoktur. Türkiye’nin kuzeybatısında Marmara Denizi bulunmaktadır. Tamamen Denizin tamamı Türkiye Toprakları içindedir. Doğusunda Karadeniz İstanbul Boğazı ile Batısında Çanakkale boğazı ile Ege denizine bağlantısı vardır. Ege Denizi, Türkiye’nin batı kıyılarını kaplayan denizdir. Akdeniz’in bir parçasıdır. Akdeniz Türkiye’nin güneyinde bulunmaktadır. 3 Kıtanın arasındadır. Cebelitarık boğazı ile Atlas okyanusuna, Süveyş kanalı Kızıldenize bağlanmaktadır. 
Türkiye’nin Okyanuslara kıyısı bulunmaktadır. Okyanuslara göre konum söyleme imkanımız yoktur
1 3 1
2013-11-19T18:20:14+02:00
Türkiye’nin denizlere, okyanuslara ve kıtalara göre konumu nedir?Türkiye konumu itibariyle , Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan ortak bir noktadır. Afrika kıtasının kuzey batısında, Avrupa kıtasının güneydoğusunda, Asya kıtasının batısında konumlanmıştır. Asya ve Avrupa kıtalarında topraklarımız bulunur. Asya’da ki topraklarımıza Anadolu Avrupa’da bulunan topraklarımıza Trakya denir.3 tarafı denizlerle kaplı olan Türkiye’nin kuzeyini Karadeniz yer alır. Karadeniz,  Boğazlar, Marmara denizi ve Akdeniz sayesinde okyanuslarla bağlantı sağlar. Türkiye’nin kuzeybatısında tamamı ülkemize ait Marmara Denizi yer alır. Marmara denizinin doğusunda yer alan Karadeniz, İstanbul Boğazı ile bağlantı kurar. Marmara denizinin batısında yer alan Ege denizi, Çanakkale Boğazıyla bağlantı kurar. Ege Denizi, Türkiye’nin batı kıyılarında konumlanmıştır. Akdeniz ise Türkiye’nin güneyinde yer alır. 3 Kıtanın arasında bulunan bu deniz Cebelitarık boğazı ile Atlas okyanusuna, Süveyş kanalı Kızıldenize ulaşır. Türkiye’nin Okyanuslara kıyısı bulunur.Ülkemizin Türkiye’nin Denizlere Okyanuslara ve Kıtalara Göre Konumu 
0