Cevaplar

2012-11-22T09:24:52+02:00
YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER vitaminiEnfeksiyonlara karşı direnci arttırır normal büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi,Cildin tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar.  D vitaminiİnce bağırsaklardan kalsiyumun emilmesine yardımcı olur,  E vitaminiAntioksidan etkilidir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor. daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlar . K vitaminiKaraciğere gelen Kvitamini burada üretilen bazı pıhtılaşma faktörlerinin yapımında rol alır. SUDA ERİYEN VİTAMİNLER C vitaminiVücudumuz C vitaminini üretemez bitkiler ve bazı hayvanlar bu vitamini üretebilmektedir. B1 vitaminiYetersizliğinde iştahsızlık, huzursuzluk, bellek zayıflığı ve dikkat azalması görülür. B2 vitaminiEksikliğinde dilde kızarma, yanma hissi, ağız çevresi ve dudaklarda kızarma, tahriş, çatlaklar, gözlerde kaşıntı,sindirim sorunları oluşur . B3 vitaminiYetersiz beslenme sonucu deriyi sinir sistemini tutan pellegra adlı hastalık ortaya çıkar.  B5 vitaminiDoğada bol olduğu için eksikliğine rastlanmaz. Eksikliği kan şekerinde düşme, ellerde titreme, kalp çarpıntıya neden olur . B6 vitaminiSinir sistemi ve hormonların çalışmasını düzenler. B8 vitamini (biyotin ya da H vitamini) .
Karaciğerde, yumurta sarısında, bira mayasında, pirinç kabuğunda ve yeşilliklerde bulunur
B11 vitaminiKırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir. Bu etkisi ile büyümeyi de sağlar.. B12 vitaminiBesinlerle veya sigara gibi alışkanlıklarla vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir. 
0
2012-11-22T10:28:49+02:00
Yağda Eriyen Vitaminler Nelerdir?


A VİTAMİNİ:
A Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir.Balıkyağında, karaciğerde, tereyağı ve kremada,peynirde, yumurta sarısında bulunur.Sonradan A vitamini (retinol) ne dönüşecek olan Beta Karoten ve diğer karotenoidler ise yeşil yapraklı ve sarı sebzelerde ve tahıllarda bulunur.A vitaminikaraciğerde depolanır. Isıya karşı sabit ve pişirilmeye dayanıklıdır.Yüksek miktarlarda alınması toksik reaksiyonlara (zehirlenme) neden olabilir. Vitamin A miktarı Retinol Equivalant ile ölçülür. 

Vücuttaki Fonksiyonları 

Sağlıklı deri ve saçlar için gereklidir. 
Diş, dişeti, ve kemik gelişiminde önemli rol oynar 
Normal iyi görme de ve gece görme de etkilidir. 
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. 
Akciğer, mide, üriner sistem ve diğer organların koruyucu epitelinin düzeninde rol oynar. 

Eksiklik Belirtileri 

1)Gece körlüğü 
2)Xerophthalmia ( korneanın anormal kuruması ve kalınlaşması = göz kuruluğu) 
3)Bağışıklık sisteminin zayıflaması, enfeksiyonlara elverişli hale gelme 
4)Akne (sivilce) oluşumunda artış 
5)Yorgunluk 
6)Diş, diseti ve kemiklerde deformiteler 
Aşırılık ve Zehirlenme Belirtileri 
1)Karaciğer bozuklukları 
2)Mide bulantısı ve kusma 
3)Saç dökülmesi (saçlar çabuk kopar) 
4)Başağrısı 
5)Eklem ağrıları 
6)Dudak çatlamaları 
7)Saç kuruluğu 
8)İştah kaybı 

D VİTAMİNİ:

D Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. Daha çok iki şekilde bulunur.Bunlardan aktif ergosterol, kalsiferol ve D2 vitamini gibi adlarla da bilinen ergokalsiferol ışınlanmış mayalarda bulunur.Aktif 7-dehidrokolesterol ve D3 vitamini gibi adlarla da anılan kolesalsiferol ise insan derisinde güneş ışığı ile temas sonucu meydana gelir ve daha çok balık yağında ve yumurta sarısında bulunur. Isıya karşı sabit ve pişirilmeye dayanıklıdır.Yüksek miktarlarda alınması toksik reaksiyonlara (zehirlenme) neden olabilir. 

Vücuttaki Fonksiyonları 
İnce barsaklardan kalsiyum ve fosforun emilimini düzenleyerek kemik büyümesi, sertleşmesi ve tamiri üzerinde etkili olur. 
Raşitizmi önler 
Böbrek hastalıklarında düşük kan kalsiyumu seviyesini düzenler. 
Postoperatif kas kasılmalarını önler. 
Kalsiyumla birlikte kemik gelişimini kontrol eder. 
Bebekler ve çocuklarda kemik ve dişlerin normal gelişme ve büyümesini sağlar. 
Henüz kanıtlanmamış olası etkileri:
Artrit, yaşlanma belirtileri ,sivilce,alkolizm, kistik fibrozis uçuk ve herpes zoster tedavisi, kolon kanserinin önlenmesi.
Vitamin D alınımına dikkat edilmesi gereken durumlar: 
Güneş ışığı bakımından yetersiz bölgelerde yaşayan çocuklar. 
Yetersiz gıda alan ve fazla kalori yakan kişiler 
55 yaşın üzerindekiler, özellikle menapoz sonrası kadınlar. 
Emziren ve hamile kadınlar. 
Alkol veya uyuşturucu kullananlar. 
Kronik hastalığı olanlar, uzun süredir stress altında olanlar, yakın geçmişte ameliyat geçirmiş olanlar. 
Mide-barsak kanalının bir kısmı ameliyat ile alınmış olanlar. 
Ağır yaralanma ve yanığı olan kişiler. 

Eksiklik Belirtileri 
Raşitizm/(Çocuklarda D vitamini eksikliği ile oluşan hastalık)Çarpık bacaklar, kemik veya eklem yerlerinde deformasyonlar, diş gelişiminde gerilik, kaslarda zayıflık, yorgunluk, bitkinlik. 
Osteomalazi (yetişkinlerde D vitamini eksikliği ile oluşan hastalık) kaburga kemiklerinde,omurganın alt kısmında, leğen kemiğinde, bacaklarda ağrı, kas zayıflığı ve spazmları, çabuk kırılan kemikler. 
Aşırılık ve Zehirlenme Belirtileri 
1)Yüksek kan basıncı 
2)Mide bulantısı ve kusma 
3)Düzensiz kalp atışı 
4)Karın ağrısı 
5)İştah kaybı 
6)Zihinsel ve fiziksel gelişme geriliği 
7)Damar sertliğine eğilim .
8)Böbrek hasarları

E VİTAMİNİ:

E Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir.Alfa,beta,gama ve delta tokoferolleri içerir. Bitkisel yağlar ve buğday tanesi en iyi kaynağıdır. Isıya karşı sabit ve pişirilmeye dayanıklıdır. 

Vücuttaki Fonksiyonları 
En iyi Antioksidandır.Hücre zarı ve taşıyıcı moleküllerin lipid kısmını stabilize ederek hücreyi serbest radikaller, ağır [email protected], zehirli bileşikler, ilaç ve radyasyonun zararlı etkilerinden korur. 
İmmun sistemin aktivitesi için gereklidir.Timus bezini ve alyuvarları korur.Virütik hastalıklara karşı bağışıklık sistemini geliştirir. 
Göz sağlığı için hayati önem taşır.Retina gelişimi için gereklidir.Serbest radikallerin katarakt yapıcı etkilerini önler. 
Yaşlanmaya karşı koruyucudur.Serbest radikallerin dokular, deri ve kan damarlarında oluşturduğu dejenaratif etkiyi önler.Yaşlanmayla ortaya çıkan hafıza kayıplarını da önleyici etkisi vardır. 

Eksiklik Belirtileri 
Çocuklarda hemolitik anemi ve göz bozuklukları 
Yetişkinlerde Dengesiz yürüme, konsantrasyon bozukluğu, düşük tiroid hormonu seviyesi, sinir harabiyeti, uyuşukluk, anemi, bağışıklık sisteminde zayıflama. 
E vitamini eksikliğinde kalp hastalıkları ve kanser riski artmıştır. 

K VİTAMİNİ:
K Vitamini yagda eriyen vitaminlerdendir.Kan pıhtılaşmasında önemli rol oynar. Lahana, karnıbahar, ıspanak ve diğer yeşil sebzelerde, soya fasülyesi ve tahıllarda bulunur.Genellikle vücutta bağırsak bakterileri tarafından sentez edilir. 
Vücuttaki Fonksiyonlari
Kan pıhtılaşmasını sağlar. Bazi çalışmalar özellikle yaşlılarda kemikleri güçlendirdiğini göstermektedir. Pıhtılaşmada ve kemik yapımında kalsiyum'a yardımcıdır. 

Eksiklik Belirtileri 
Kontrolsuz kanamalara neden olan K vitamini eksikliği malabsorbsiyon hastaları hariç ender görülür.Doğumdan sonraki ilk 3-5 gün içerisinde bağırsak florası henüz tam gelişmemiş olduğundan K vitamini eksikliği vardır.
Günlük Vitamin K ihtiyaci:
Genellikle sebzelerle alınan günlük 60-85 mg. herhangi bir eklemeye gerek kalmadan yeterli olmaktadır.

0