Cevaplar

2012-11-22T18:13:16+02:00
15 Yıl Hüküm Süreceksin

Atatürk hakkında bulunulmuş birçok kehanet vardır. Bunların en ilginci, onun el falına bakan Bedevi’nin söyledikleridir.
Mustafa Kemal arkadaşları ile Bingazi’ye, Trablusgarp Savaşı’na katılmaya gidiyordu. Yolda bir Bedevi’ye rastladılar. Bedevi, el falına çok iyi baktığını ve genç subaylara da isterlerse bakabileceğini söyledi. Hepsi ellerini açarak Bedevi’nin söylediklerini dinlemeye başladı.
Sıra Mustafa Kemal’e gelince, o önce baktırmak istemedi ama arkadaşlarının ısrarı karşısında, sonunda O da elini Bedevi’ye açtı. Bedevi, ele bakar bakmaz yerinden sıçradı ve heyecan içinde; “Sen padişah olacaksın, 15 yıl hüküm süreceksin.” dedi.
Genç subaylar gülüştüler ve yollarına devam ettiler. Aradan yıllar geçti, Mustafa Kemal Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet’in 14. yılında hastalandı. Karaciğeri kötüye gittiğinde çevresindekiler ona “Artık içme Paşam” dediler. Atatürk onlara, bir zamanlar yolda rastladıkları falcı Bedevi’yi hatırlattı ve gülerek: “Arap vaktiyle söylemişti, Bizim padişahlık nasıl olsa 15 yıl sürecek. Hesapça bu son senemizdir.” Yıl 1938′di.

0