ARKADAŞLAR İLK ÖNCE KONUYU Bİ OKUYUN SONRA KENDİNİZ YAZIN LÜTFEN KOPYALA YAPIŞTIR KEİNLİKLE OLMASIN ŞİKAYET EDERİM.

bana kafkas cephesi lazım yazılıda cevap olark yazıcam ona göre kısa bi açıklama çokda kısa olmasın ne olmuş ne bitmiş o kadar. teşekkrüler...

2

Cevaplar

2012-11-22T21:01:00+02:00

Kafkasya CephesiI. Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu'nun Rusya İmparatorluğu, daha sonra Britanya (Dunsterforce), Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti ve Merkezi Hazar Diktatörlüğü ile karşı karşıya geldikleri cepheye verilen isimdir. Kafkasya Cephesi, savaş sırasında Doğu Anadolu içlerine kadar genişlemiş, TrabzonBitlisMuş ve Van şehirlerine kadar yayılmıştır. Kara harbi, Karadeniz Bölgesinde bulunan Osmanlı İmparatorluğu deniz gücü ve Rus donanması tarafından desteklenmiştir.

1 3 1
2012-11-22T21:07:01+02:00

Almanyanın cephe yükünü azaltmak istemesi doğrultusunda açılan bir cephedir.Burada Ruslarla mücadele edilmiştir.Rusların Erzurum'a ilerlemesi üzerine Enver Paşa Sarıkamış harekatını düzenlemiştir.Bu harekatın amacı : osmanlı-alman işbirliği ile kafkasyadan hindistana ulaşmak,pantürkizm ideası,orta asyada yaşayan türklerii ruslara karşı ayaklandırmak.Bu harekat olumsuz hava şartları ve elde bulunmayan imkanlar gerekçesiyle başarıya ulaşamamıştır.Ruslar Van-Muş-Bitlis-erzincan-erzurum ve trabzonu işgal etmiştir.(((Çanakkale savaşından sonra m.kemal paşa muş ve bitlisi geri almıştır.)

1 5 1