Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-22T21:27:31+02:00

. BAĞIMLILIĞI OLUŞTURAN MADDELER

  Düşünsel ve duyusal yaşamı olumsuz etkileyerek bağımlılık oluşturan maddeler hakkında bilgilenmek bu maddelere karşı özellikle gençleri daha dikkatli yapabilir. Bu maddeleri kullanmaya başlamak çoğu zaman sonuçları ve etkileri bilinmediği için rastlantısal bir sebep olmakta bazen de maddenin kendilerine yarar sağlayacağını umdukları içindir. Bu maddelerin kullanım alanı en yaygın olanlar şunlardır.

  1- Sakinleştirici- Yatıştırıcı Maddeler

(Sedatif- Hipnotik ve Anksiyolitikler)

Bu gurupta yer alan maddeler,merkezi sinir sistemine depresan olarak etki yapar. Heyecansal gerginlik, korku, kaygı gibi durumlarda, hekim tarafından bu sıkıntıları azaltmak üzere verilebilir.

 2.Uyarıcılar

( Amfetaminler ve benzeri maddeler )

Uzun süre dikkatini odaklaştırabilmek ve uyanık kalabilmek için öğrencilerin özellikle sınav zamanlarında uzun saatler çalışabilmek için başvurdukları ilaçlardır.

Kokain

  Merkezi sinir sistemine uyarıcı etki yapan kokain, amfetaminler gibi tıbbi amaçlı değil, uyuşturucu bağımlıları tarafından kullanılan bir maddedir. Kokain burun yoluyla alındıktan sonra merkezi sinir sistemini uyarır. Kalp vuruşları artar. Kan basıncı ve solunum hızlanır. Cinsel duygular artar. Aşırı bir neşe ve taşkınlık hali yapar. Kokain, beyin damarlarında tıkanma, beyin kanaması, epilemi, mykord enfarktüsüne neden olabilir, solunum durabilir, ölüm meydana gelebilir.

  Ecstasy

Etkileri amfetaminlere benzer .Tablet ve kapsül şeklindedir. Kullanımdan sonra 20 dk içinde enerji artışı, canlılık, algılamada artış başlar. Cinsel yönden uyarıcıdır. Geçici paronaya ve uykusuzluğa neden olur.

  Kafein (caffeine)

Kafein günümüzde en çok kullanılan maddedir . ortalama bir fincan kahvede 100-150mg kafein vardır. 1gr veya daha fazla kafein bir günde alındığında, kendini ifade edememe, kalp çarpıntısı görülür. Kafeinin devamlı kullanılması, mide kalp hastalıklarını ağırlaştırabilir.

3-Hallüsinasyon meydana getirenler

(sanrı ve hayal gördürücüler)

  Bu gruptaki maddelerin temel özelliği psikolojik yaşamı alt üst etmeleri, sanrısal bir gezindi ile kişiye güzel ve değişik sanrıları yaşatmalarıdır. Bunlar LSD, meskalin gibi maddelerdir.

4-Esrar (Kannabis)

Esrar Hint kenevirinin yaprak ve filiz ve çiçek tohumlarından elde edilen bir maddedir. Esrar kullandıktan sonra kişinin refleksleri bozulur. Dikkat gerektirecek işlevleri yapamaz. Uzun süreli kullanımda bronşit ve akciğer kanseri gibi solunum yolları hastalıklarına yol açabilir.

Esrar alındığı zaman yağ dokusunda birikir. Bunun sonucunda esrar alındıktan bir hafta sonra bile etkin maddenin %50'si hala bedende bulunmaktadır.

5-Uçucular

(Tiner , benzin , gazolin, bali gibi yapıştırıcılar)

Sıvı yapıştırıcıların toluen, petrol türevleri bu maddelere bağımlı olan kişilerin genellikle bu maddeleri mesleklerinde kullanma durumunda olan mobilyacı, boyacı, oto boyacısı, kaloriferci gibi kişiler olduğu anlaşılmaktadır. Ancak son yıllarda ülkemizde de ergenlik çağındaki gençlerde, yapıştırıcı maddelerin kolayca temin edilmesi bu bağımlılığın bu yaş grubunu tehdit etmesinde önemli rol oynamaktadır. Koklamanın arkasında ortaya çıkan durum aşırı keyif hali, sersemlik, kulak çınlaması ve vücudu bir noktada tutabilme güçlüğüdür.

Hangi grupta olursa olsun maddelerin aşırı kullanımı düşünsel ve duyusal sorunları bellek bozukluklarını davranış bozukluklarını ortaya çıkartır.

Uçucu madde bağımlılarının erken teşhisi.

1-Uçucu maddeler solunduktan birkaç saat sonra dahi uçucu madde kokusu kullanıcının nefesinde ve elbisesinde fark edilebilir

2-Yüzde kızarıklık, ağız ve burun çevresinde kırmızı lekeler

3-Baş ağrısı yorgunluk gibi belirtilerin sık olarak gözlenmesi

4-Ev dışındaki yaşantısından söz edilmemesi saklanması

5-İştahta ani değişiklikler

6-Opioidler

Kelimeni dilimizdeki karşılığı "afyon" veya "haşhaş"tır. Uyuşukluk ve uyku yapar. Morfin etkisi altında bir kimse uyku ile rüya halini güçlükle ayırt edebilir. Solunum hacmi azalır.

Eroin

Afyondan elde edilir. Bir iki kullanımdan sonra süratle bağımlılık gelişir. Doz artırımı, çok hızla öldürücü düzeylere kadar varabilir. Eroinin etkisi sekiz saat içinde sonlanır ve şiddetli yorgunluk belirtileri ortaya çıktığı için tekrar alma ihtiyacı duyulur. Şiddetli kas ağrıları ve kramplar görülür.

0
2012-11-22T21:54:35+02:00

1 ) AFYON

2 ) MORFİN

3 ) KODEİN

4 ) METADON

5 ) EROİN

B) KENEVİR VE TÜREVLERİ

1 ) REÇİNE ESRAR

2 ) TOZ ESRAR

3 ) PRES ESRAR

4 ) GONCA ESRAR

5 ) LİKİT ( SIVI ) ESRAR

C) MANTARLAR II - UYARICLARA) STIMULANTLAR

1 ) AMFETAMİNLER

2 ) KOKAİN

3 ) KAFEİN

4 ) NİKOTİN

B) SENTETİKLER

1 ) ECSTASY ( MDMA )

2 ) CAPTAGON

3 ) METHAMFETAMİN

4 ) LYSERGIC ACID DIETHYLAMID ( LSD )

5 ) KETAMINE HYDROCHLORIDE ( KETAMIN )

6 ) GAMMA HYDROXYBUTYRATE ( GHB )

7 ) PHENCYLIDUNE (PCP )

C) DEPRESANTLAR

1 ) BARBİTÜRATLAR

2 ) ALKOL (ETİL ALKOL)

3 ) METAKIALON

4 ) MEPROBAMAT

5 ) DİAZEM

6 ) KLORDİAZEPOKSİT

0