Cevaplar

2012-11-22T22:11:38+02:00

Okuma ihtiyacı barut gibidir, bir kere tutuşunca artık sönmez Victor Hugo 
Okuma zevkini kazanmayanın öğrenimi yarıda kalmıştır P Peacut 
Okuma zevkini, Hindistan'ın hazinelerine değişmem E Gıbbon 
Okumak bir deva, anlamak bir şifadır R Necdet Evrimer 
Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır Bacon 
Okumak gıdadır, okuyan insanlık bilen insanlıktır V Hugo 
Okumasını bilirsen, her insanın bir kitap olduğunu göreceksin W E Channing 
Okumayı sevmek, hayattaki can sıkıcı saatleri güzel saatlerle değiştirmektir Montesquieu 
Okunacak en büyük kitap insandır Hacı Bektaş Veli 

1 5 1
2012-11-22T22:13:19+02:00

götürür. Adaletin egemen olduğu yerde, silahın yeri yoktur.(Amyot)
İnsanlar haklı olduklarını düşündükleri ve normal yollarla haklarını alamayacaklarını anladıkları zaman kaba kuvvete başvurabilirler. Böyle bir durumun ortaya çıkmaması için, adalet mekanizmasının çok iyi işlemesi gerekir.  Aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.(Claude Bernard)
Bir konuda arastırma yapmayı düşünen kişi, öncelikle konusunu çok iyi kavramıs olmalıdır. İyice anlamadan arastırmaya başlarsa, ne aradığını tam olarak bilmediği için, ya sonuca ulaşamaz ya da ulaştığının farkına varmaz.  Arkadaslar kavun gibidir. Neden mi? Bir tane iyisini bulmak için yüzlercesini yoklarsınız da ondan.(Claude Mermet)
Kavuna dıştan bakılınca olgunluk derecesi anlasılmaz. İyi bir kavun bulabilmek için birçoğunu yakından incelemek gerekir. Arkdaş seçmek de güç bir iştir. Çok sayıda  insanlarla birlikte oluruz. Bunlardan niteliklerini beğendiğimiz, kişiliğimize uygun olanlarla dost oluruz.  Asil insan eşyaları kendisine esir eder, âdi insan ise onların esiri olur.(Siön Kiang)
Eşyalar, insanların daha rahat yaşamaları için  üretilir. İnsanlar, eşyaları amaçları doğrultusunda kullanırlar. Bazıları ise eşyalardan yararlanamazlar. Bunların asıl düşünceleri eşyalardan yararlanmak değil, onlara sahip olmaktır. Böyle insanlar eşyanın tutsağı olurlar.  Ayaktaki bir işçi, oturmakta olan bir beyden çok daha iyidir.(Franklin)
Bir Türk atasözü"Nerede hareket, orada bereket" der. Durmadan çalışılan yerde verim artar, bolluk olur. Bu yüzden çalışan kişi her zaman saygıya layıktır. Varlığına  ve bulunduğu yere güvenerek çalışmayan insanlar, çalışıp üretenlere oranla çok daha az saygı görürler.

0