Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-23T01:02:58+02:00

Bölgenin batısında bulunan verimli tarım alanlarında iklim şartları da elverişli olduğu için ticari tarım ürünçeşitliliği fazladır. Yetiştirilen ürünler

Zeytin (%58): Bölgenin batısındaki çöküntü ovaları ve kenarlarında tarımı yapılabilmektedir. En fazla Edremit-Ayvalık-Burhaniye çevresinde yoğunluk kazanmıştır.

Üzüm (%40): Manisa İzmir ve Denizli çevresinde üretilen çekirdeksiz üzümler kurutulmaktadır. Önemli ihracat ürünümüzdür. 

Haşhaş(%86): Devlet kontrolünde Afyon başta olmak üzere  Uşak Kütahya Denizli ve son olarak ta Manisa’nın bazı ilçelerinde tarımı yapılmaktadır. 

Tütün(%55): Bölgenin batısında Manisa İzmir Aydın Muğla Denizli çevrelerinde tarımı gelişmiştir. 

İncir(%82): En fazla Aydın çevresinde (B.ve K.Menderes ovalarında) tarımı yapılmaktadır.

Pamuk(%39): Bölgenin batısındaki bütün çöküntü ovalarında tarımı yapılmaktadır. 

Patates: İzmir-Ödemiş çevresinde yoğun olarak tarımı yapılır. 

Turunçgiller(%11):Bölgenin batısında İzmir’e kadar olan güney kıyılarında tarımı yapılır. Ayrıca iç kesimlere kadar (150-200 km) da sokulabilmektedir. Sebebi dağların denize dik olmasıdır. 

Sebze(%20): Bölgenin batısında kışların ılık geçmesinden dolayı seracılık faaliyetleri ile sebze üretimi bütün yıl yapılabilmektedir. 

Susam (%24): Batıdaki çöküntü ovalarında tarımı yapılabilmektedir. 

Buğday(%10): Bölgenin her yerinde buğday yetiştirilebilmektedir. Ancak daha çok İç Batı Anadolu Bölümünde tarımı gelişmiştir. 

Arpa(%14): Tarımı daha çok iç kesimlerde gelişmiştir. 

Ş.Pancarı(%11): Afyon  Uşak Kütahya çevresinde tarımı gelişmiştir.

1 5 1