Cevaplar

2012-11-23T19:14:45+02:00

reflek bir durum karşısında insanın ani tepkisidir 

0
En İyi Cevap!
2012-11-23T19:14:48+02:00

Refleks, dıştan gelen bir uyarı sonucunda doğan ve devinim, salgı gibi iç tepkilere yol açan istenç dışı sinir etkinliğidir.

Vücudumuzun dışarıdan gelen ışık ses gibi bir uyarıda ani ve hızlı bir hareketle tepki göstermesine refleks denir. Refleks sözcüğü, Latince "yansımak" anlamına gelen "reflectere" sözcüğünden türetilmiştir. Belirli bir uyarı etkisiyle düşünme sürecinden önce oluşan refleks, sinir sisteminin bir olayıdır. Merkezi sinir sisteminin işleyiş yasalarına göre refleksin ana özelliği aynı türden uyarılara hep aynı tepkinin verilmesidir. Refleks, sinir sisteminin işleyişinde büyük öneme sahip bir etkinliktir. Refleksleri olmayan canlı organizmaların, dış etkilere karşı yeterince hızlı tepki verememeleri nedeniyle, yaşamlarını sürdürme olanakları azalır. Refleks mekanizması [omurilik]tarafından yönetilir.bunun etkisinde kalması beklenmez omurilik refleksleri kalıtsaldır ve ikiye ayrılır doğuştan gelen refleks ve sonradan kazanılan refleks dir .

Doğuştan (Kalıtsal) Refleks • Doğuştan gelir, sonradan kazanılmaz. • Öksürme, hapşırma, iğne batan elin çekilmesi, göz kapağının kırpılması, çocuktaki emme davranışı. Sonradan (Şartlı) Refleks • Sonradan öğrenmeyle oluşur. • Araba sürme, örgü örme, limon görüldüğünde ağzın sulanması.

2 3 2