-Enzimlerin özelliklerinden 3 tanesini yazınız.

-Dehidrasyon tepkimesine bir örnek yazınız.

-Bitkilerin hücre çeperi hangi polisakkaritten yapılmıştır

-Karbonhidratlardan heksozların adlarını yazınız.

-Canlı yapısına en az oranda katılan monekül nedir ?

2

Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-23T21:34:08+02:00

ENZİMLERİN ÖZELLİKLERİ

Her enzim özel bir substratı etkiler. Substratın yüzey artışı enzim etkinliğini artırır. Her enzim özel bir kofaktör (koenzim) le çalışır. Bir kofaktör (koenzim) birden çok enzimin yardımcı kısmı olabilir. Her hücre kendi enzimini kendi üretir. Her hücrede kimyasal reaksiyon çeşidi kadar enzim çeşidi vardır. Enzimler reaksiyonları hızlandırırlar veya yavaşlatırlar. Enzimler tepkimeden değişmeden çıkarlar. (harcanmazlar) ve tekrar tekrar kullanılırlar. Enzimler hücre dışında da etkendirler. Enzimler protein yapıdadırlar. Proteinlerin yapısını bozan her şey (PH, Isı vb.) enzimin yapısını da bozar. Enzimatik reaksiyonlar çift yönlüdür. Enzimler belirli bir PH değerinde aktifleşirler. ÖRN: Pepsin , PH=2 , Tripsin PH=8,5 Her enzim bir gen tarafından kontrol edilir. Enzimler tek veya takımlar halinde çalışırlar. Bazı enzimler inaktif olarak üretilir. Aktivatörlerle aktif hale getirilir.

 

 

Bazı dehidrasyon reaksiyonlarının mekanizmaları karmaşık olabilir, örneğin bir şekerin konsantre sülfürik asitle tepkimesi sonucu karbon oluşumu sırasında karbon çift bağları meydana gelir.[1]

Şekerin dehidrasyonu [2] C12H22O11 + 98% Sülfürik asit → 12 C (grafit köpük) + H2O buhar + Sülfürik asit/su karışımıçoğunu yanlış olmasın diye yazmadım bunları bulabildim :)

 

0
2012-11-23T21:38:38+02:00

1-Kimyasal olayların hızını artırırlar ; Enzimler 0 50 derece arasında çalışırlar ; tekrar tekrar kullanılırlar

2-2Ominoasit=dipeptit+H2o

3-Selüloz

4-Glikoz,Frutoz,Galaktoz

5-?

0