Aşağıdaki metinde “gönderici, alıcı, ileti ve kanalı” tespit ederek karşılarına yazınız.

Hasta yatağında yatmakta olan İhtiyar Çiftçi, on iki oğlunu da yanına çağırarak: “Her biriniz birer çubuk bulup bana getirin.” der. Oğulları birer çubuk bularak babalarının huzuruna gelirler. İhtiyar Çiftçi, bu çubukları birbirine bağlayarak: “Hadi kırın bunları.” der. Oğlanlar epey uğraşmalarına rağmen birbirine bağlı olan çubukları kıramazlar. İhtiyar Çiftçi çubukları oğullarından alır ve çözerek oğullarına birer tane verir. “Hadi şimdi kırın.” der. Oğlanlar çubukları kolayca kırarlar. Bunun üzerine İhtiyar Çiftçi oğullarına dönerek: “Eğer birlik olursanız sizi kimse yenemez. Ama birbirinizden ayrılırsanız kolayca yenilirsiniz.” der.

Çiftçinin oğulları hayatları buyu birbirlerinden hiç ayrılmaz ve mutlu bir hayat sürerler.Gönderici………………………… alıcı……………………. ileti…………………… kanal……………………bağlam………………………….


(konuyu bilen yapsın)

2

Cevaplar

2012-11-24T13:22:30+02:00

Gönderici………çiftçi…………………  alıcı……oniki oğlu……………….    ileti……… “Her biriniz birer çubuk bulup bana getirin.” der……………  kanal………hava……………bağlam………ev………………….

1 5 1
2012-11-24T13:57:47+02:00

Gönderici………çiftçi…………………  alıcı……oniki oğlu……………….    ileti……… “Her biriniz birer çubuk bulup bana getirin.” der……………  kanal………hava……………bağlam………ev………………….tam emim  dğilim  ama  böyle  olması  gerekiyor


0