Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-24T13:26:07+02:00

B6 vitamini, potasyum ve folik asit bakımından çok zengin bir besin olan muzda; B1, B2, C, D, E ve P vitaminleri ile magnezyum, bakır, demir ve fosfor mineralleri de bulunur. Muz özellikle mideye çok faydalıdır. Mideyi güçlendirir ve korur. Ülser ve gastrit rahatsızlığı olanlara çok iyi gelir. Kabızlığı giderir. Böbrek iltihabı ve bağırsak hastalıklarında yararlıdır. Kandaki kolesterol oranını düşüren muz, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Stresi azaltır ve tansiyonu düşürür. Adet sancılarını azaltır. Vücudun ve beynin yorgunluğunu giderir. Enerji verir. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Kemik gelişimini destekler. Krampları engeller. Öksürüğe ve göğüs ağrılarına da iyi gelir.

2 5 2
2012-11-24T13:26:10+02:00

Muz meyvesi: Besindeğerleri yüksek olan birmeyvedir. B6 vitamini, potasyum ve folik asit (B9vitamini) bakımında çok zengin bir besin olan muzda B1, B2, C, D, E ve Pvitaminleri ile magnezyum, bakır, demir ve fosformineralleri de bulunur.

Muzun Yararları:Muzözellikle mideye çokfaydalıdır. Mideyi güçlendirir ve koruyucu etkilerindendolayı, ülser ve gastritrahatsızlığı olanlara çok iyi gelir. Kabızlığı giderir. Böbrek iltihabı ve bağırsakhastalıklarında da yararlıdır. Kandaki kolesterol oranını düşüren muz, kalp ve damarhastalıklarına karşı koruyucudur. Rahatlatıcı etkileri ile stresi

azaltır ve tansiyonu düşürür. Adet sancılarını azaltır. Vücudun ve beynin yorgunluğunu giderir. Enerji verir. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Kemik gelişimini destekler. Krampları engeller. Öksürüğe ve göğüs ağrılarına iyi gelir.

Muz Nasıl Kullanılır? Muz taze olarak yenmesinin yanında, yüz ve cilt bakımında da sıklıkla kullanılır. Cildi besler ve temizler. Muz, limon suyu ile merhem haline getirilip egzama üzerine sürülürse faydası görülür. Tam olgunlaşmamış olan muzun hazmı biraz zor oluğundan muzu olgun olarak yemek gerekir. Ülkemizde muz taze olarak tüketilirken muzun anavatanı olan ülkelerde kızartması da yapılmaktadır.

Besleyici değerlerinin yanında cilt ve yüz bakımı için de kullanılan muz cildi besler ve temizler. Limon suyu ile karıştırılıp egzama olan bölgeye sürülürse faydası görülecektir.

1 4 1