Cevaplar

2012-11-24T15:44:39+02:00

GEVİŞ GETİRİRLER

MİDELERİ 4 BÖLÜMDEN OLUŞUR

BÖRKENEKLERİ SAYESİNDE SELÜLOZ SİNDİREN ENZİMLER SALGILARLAR. 

DİŞLERİNDE KESİCİ DİŞLER GELİŞMİŞTİR.

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-24T15:46:13+02:00

 

Selülaz, selülozu sindirmeye yarayan, mantarlar, bakteriler ve bazı protozoa türleri tarafından salgılanan bir tür enzim.

Selülaz ve hemiselülazlar birlikte bitkisel biyokütleyi daha küçük parçalara ayırırlar ve bunlar daha sonra α- ve β-glukozidazlar tarafından monomerlerine indirgenir. Selülazlar, selülozun β-1,4-glikozidik bağlarını parçalayabilir.

 

Selülazlar, selülozun parçaladıkları kısmına göre sınıflandırılır. Endoglukanazlarselüloz liflerini rastgele, ekzoglukanazlar açığa çıkan lif uçlarını daha küçük parçalar ortaya çıkacak şekilde keserler. β-glukozidaz ise bunları monomerlerine ayırır.

Bakterilerde selülozom olarak adlandırılan, birçok selülaz çeşidinin bir araya gelerek oluşturduğu yapılar vardır ve sindirilen maddelerin kolayca hücre içine alınabilmesi için bakteri duvarına bağlı bulunabilirler.

Bazı mantar türlerinde olduğu gibi selülaz bileşenleri hücre dışına da salgılanabilir.

Endoglukanaz [değiştir]

Endoglukanazlar genellikle selülozun düzensiz (kristal olmayan) kısımlarındaki liflerini keser ve serbest lif uçları ortaya çıkartır.

Ekzoglukanaz [değiştir]

Selülaz liflerinin serbest kalan indirgen veya indirgen olmayan uçlarını keserek küçük parçalar (dimer veya oligomer) açığa çıkartır.

Sellobiyohidrolaz [değiştir]

Sellobiyohidrolaz (β-glukozidaz), dimerleri (veya oligomerleri) canlıların kullanabileceği monomerlere dönüştürür

0