Cevaplar

2013-11-24T18:11:25+02:00
Diş hediği neee bende size sorim bariiiii 10 puanı kapim
2 5 2
:(((((((((((((((((
benim ödevim var yaaaaaaaaaaaaa üffffffffffffffff
En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2013-11-24T18:19:16+02:00
Anadolu geleneklerinde yer alan diş buğdayı, çocuğun dişlerinin daha sağlam olması, çabuk büyümesi ve rızkının artması niyeti ve dilekleri  aile arasında yapılan bir kutlamadır.
Diş buğdayı kutlanırken, bütün aile bir araya gelir, sofralar kurulur… Bebeğin ilk dişini gören kimse bebeğe hediye alır ve hatta baştan aşağı giydirir… Bebeğin ailesi de “dişin patlaması” deyimine uygun olarak, dişlerini kolayca çıkarsın diye buğdayı haşlayarak çatlatırlar. Diş buğdayı yapılır, kaselere konulur, kaselerden birinin altına da boncuk, yüzük, para gibi bir obje saklanır; bunu bulan kimse de bebeğe özel bir hediye hazırlar.
Bebeğin üzerine bir örtü tutarak iyi dilekler ve dua eşliğinde 32 adet buğday tanesi üzerinden serpilir. Serpilir ki 32 dişi de buğday taneleri gibi kolayca çıksın. Buğdayın bereketi, hep bebekle olsun diye dilek dilenir… Buğday, “Elem terefiş, kem gözlere şiş!” tekerlemesiyle yenir.
Gün sonunda bebeğin önüne çeşitli nesneler konur, bebek önce hangisini alırsa, büyüyünce mesleği seçeceğine inanılır. Makasa uzanırsa berber, kaleme uzanırsa yazar, kitaba uzanırsa akademisyen, cetvele uzanırsa mimar olur gibi….
1 5 1
çok teşekkür ederim çok sağol çok işime yaradı
rica ederim...
:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD