Cevaplar

2012-11-24T19:11:08+02:00

Kitap en iyi dosttur.Sıkıldığımızda yanımızdaki tek dostumuz kitaptır. Kitap okurken kendimizi başka bir dünyada buluruz veya maceralarla dolu bir yolculukta. Ben kendimi her ikisinde debuluyorum. de buluyorum İnsanın bir kitabı okuması için o kitabı sevmesi gerekir.Sevmeli ki sonunu yani finali merak etsin.Çünkü kitabı okumak için merak edip sevmesi gerekir.

Kitap kelime dağarcığımızı geliştirir.Yeni kelimeleri ve anlamlarını anlamları ve kullanıldıkları yerleri öğreniriz. Ayrıca kitap kültür zenginliğidir.Mesela ben tarih kitaplarını çok okuyorum ve zevk alıyorum.Çünkü geçmişimi merak ediyorum.
Geçmişte ne olduğunu yaşadığım yerin nasıl alındığını alındığını bu yüzden tarih derslerinde zorlanmıyorum. Kitap okuyan insanla okumayan bir olamaz.Kitap okuyan kişinin yürümesi , davrnışları , tavrı,konuşması her haliyle kültürünü gösterir.
Kitap pek çok şeyi öğretir bize.Ben kitpsız bir yaşam düşünemiyorum.

Kitap okumak ile ilgili bir tartışma vardı. ''çok gezen mi yoksa çok okuyanmı çok bilir? ''Bencede her ikiside... Ben bildiklerimin %45 'ini okuyarak %25 'ini izleyerek %15 'ini
dinleyerek %15'ini gezerek öğrendim. Görüldüğü gibi en çok oran okumağa yani kitaba ait.

Bence bilgilerimizin izleyerek bölümü okumak vardır.Çünkü insanlar özellikle öğrenciler , televizyon izlemeyi kitap okumaya tercih ediyorlar. Belki o insanlar da televizyon izlerken bir şeyler öğreniyordur. Tıpkı haylaz bir öğrencinin sınav kopya hazırlarken bi şeyler öğrenmesi gibi..

0
2012-11-24T19:11:21+02:00

MUTLULUK la ilgili :D

Mutluluk benim için ne demek? Kendi mutluğumu nerede bulabilirim diye hiç kendinize sordunuz mu? Ben bu sözden ne anladığımı ve mutluluk hakkında neler düşündüğümü anlatmaya çalışayım.
           Bence hepimizin bu dünyaya gelişimiz ilk mutluluğumuzdur, çünkü biz yaşamak işin doğarız. Sonra çocukluğumuzu geçiririz, ilkokula gideriz ve artık genç oluruz. Gençlikte her şeyi öğreniriz, özellikte yaşamayı öğreniriz. Kendimize çok soru sorarız ve o sorulara cevap bulmaya çalışırız. O sorulardan birisi bence “Ben mutlu muyum?” sorusudur. Çünkü hepimiz başımızdan acı, kötü olaylar geçtikçe bunun gibi sorular sorarız kendimize. Bence mutluluğa hepimizin ihtiyacımız var. Mesela, çocuk için mutluluk ailesiyle yaşamaktır. Eğer çocuğun çocukluğu unutulmaz ve tatlı bir şekilde geçerse, annesiyle babası daima onun yanında olsa bu çocuk mutludur. Çocuk demişken ben kimsesiz çocukları da hatırlatmak isterim, çünkü onların da mutlu yaşamak için hakları var. Suçsuz, bu dünyaya hiç kötülük getirmeyen bu çocuklar mutlu yaşamaya layık. Annelerle babalar çocuğun ilk adımı mutluluktur. Onların çocuğu mutlu olsa onlar da mutludur. Çocuğun mutlu günlerine sevinirler, zor günlerinde yardım ederler, tavsiyelerde bulunurlar. Günümüzde gençler için mutluluk paradır, ama yanıldıklarını hiç fark etmezler. Tabi, parayla biz bir şeyler alırız, yurt dışına gideriz, buna katılıyorum, ama parayla sağlığı alamayız. Gençlerin paraları olsa kendilerini mutlu hissederler ama bu mutluluk geçicidir, çünkü nasıl olsa para bir gün tükenir. Eğer ailemiz, çocuklarımız sevdiğimiz işimiz, sağlığımız varsa, huzurlu ve kaygısız isek bu mutluluktur, biz sadece mutluluğumuzu hissetmeliyiz. Bazen mutluluğumuzu fark etmeyerek çok hatalar yaparız, mesela ailemizle kavga edip evden kaçarız, düşünmeden yanlış davranışlar yaparız.
           Benim için mutluluk hayatımın bir amacı, çünkü mutlu yaşamak için gayret ederim. Benim ailem, beni destekleyen annemle babam, arkadaşlarım var. Okulu iyi dereceyle bitirdim, istediğim üniversiteyi ve bölümü kazandım. Bence bu yaşıma kadar ben mutluyum. Elbette, gelecekte de mutlu yaşamak için gayret ederim, okurum, çünkü okumaya su ve besin gibi ihtiyacım var. Okurken yeni bir şeyler öğrensem, küçük bir şey icat etsem bu benim için mutluluktur. Gelecekte üniversiteden mezun olduktan sonra çalışsam, para kazansam, başarılı olsam, ailemle yurt dışına gitsem, sonra evlensem, evimizde daima dostluk, saygı, sevgi, yardım yaşasa tabi ki ben mutlu olurdum. Bir şey daha eklemek isterim, sağlık da mutluluktur, çünkü sağlık olmasa mutluluk da olmaz. Sağlıksızken kendimizi kötü hissederiz, hiç kimseyle görüşemeyiz, konuşamayız, bazıları da sadece bizi bırakırlar.
           Bence her kız için iyi bir erkekle evlenmektedir, çünkü nasıl olsa kız evlenir, eşinin evinde yaşar. Kızın mutluluğu namustur, o kızın namusu olsa ona herkes saygı gösterir, onu herkes sever ve onu çekiştiremezler. Kız her zaman mutlu ve acısız bir yaşama layıktır, sadece kız bunu anlamalı ve düşünmeden bir şeyler yapmamalı. Mesela, “Mutluluk” filminde Meryem suçsuz ama mutsuz bir kız. Onun güzelliğinden dolayı amcası onu kirletti ve onu öldürerek bundan kurtulmak istedi. Elbette, bu film gençlere ders olarak gösterilmiş, bu davranışı gençlerin yapmamaları tavsiye edilmiştir.
           Bence hayatımızı mutlu yapmak için sadece istememiz gerek, eğer istersek, gayret edersek hayatımız gerçekten mutlu olur. Hepimiz kendi mutluluğumuzu elimizden kaçırmamalıyız, mutluluğumuz için didinmeliyiz ve mutluluğun değerini bilmeliyiz. Güç elde edilen şeylerin değeri büyüktür. Uğraşarak elde ettiklerimiz de değerli olur.

0