Cevaplar

2012-11-24T19:44:28+02:00

Solunum=Nefes alıp verme.2 çeşit solunum vardır.1.'si burunla 2.'si solungaçla

 

5 2 5
En İyi Cevap!
2012-11-24T19:46:45+02:00

Vücudun enerji elde etmek için havadan oksijeni alarak vücuda zararli olan karbondioksiti havaya geri verilmesi olayina, solunum denir.

Kaç Çeşit Solunum vardır

1-Oksijenli solunum, hücrelerin enerji elde etmekte kullandıkları bir biyokimyasal süreç (oksijen bir elektron vericidir)
2- Oksijensiz solunum, hücrelerin enerji elde etmekte kullandıkları bir biyokimyasal süreç (oksijenden farklı elektron vericileri kullanılır)

 SORU 2 :

Canlı olan her varlığa çevre denilen dış ortamdan gelen her türlü uyarıcı etkenler çevresel uyarılar adını alır. Bunlar fiziksel etkiler, ortamın sıcaklığı ya da basınç etkileri, kimyasal maddeler olabilir. Canlılarda bu uyarıcılara tepkisel cevaplar verilir. İrkilme, kasılma vb.
Tek hücreli canlılarda bu tepkiler hareket şeklinde gözlemlenebilir. Örneğin tatlı sularda yaşayan kamçılı hayvan (öglena) fotosentetik bir canlı olup kloroplast adı verilen organeli taşır. Öglena göz lekesini kullanarak ihtiyaç duyduğu ışığı algılar ve kamçısı ile ışığın geldiği yöne doğru hareket eder.

soru 3 :Polisakkaritler, birbirlerinden zincirleri boyunca tekrarlayan monosakkarit ... yaprak sapları, ağaç gövdeleri ve bitki dokularının odun kısımlarında bulunur.

15 4 15