Cevaplar

2012-11-25T12:15:00+02:00

 AŞÇININ GÖREVELERİ:Yemeklerin hazırlanışı sırasında gerekli malzemenintamam ve taze olup olmadığını kontrol eder, - Yapılacakyemek için gerekli malzemenin nasıl hazırlanacağını aşçıyardımcısına tarif eder, - Malzemeyi tarife uygun olarak tencereye veya karavanaya koyar, - Yemeği cinsine göre (zeytinyağlı, etli vb.) pişirmek üzere havagazı fırınına veyaelektrikli ocağa yerleştirir, - Yemek pişince hava frikoya bırakır, bekletir, (sıcak servis yapılması gereken yemeklerisıcak sulu kazana koyar.) - Mutfaktaki alakart listesinde olanyemekleri hazırlar ve gerekirse süsler, - Gerektiğinde bizzat yemeği tabağa yerleştirerek servisehazırlar, - Mutfağın, kullanılan araç ve gereçlerin bakım ve temizliğini yapar veya - yaptırır. NOT:Büyük mutfaklarda çalışan aşçılar bir alanda uzmanlaşmışlardır. 

2 3 2
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-25T12:16:09+02:00

Aşçılık, besinlerin çeşitli yöntemlerle yemeye hazır duruma getirilmesine denir. Ahçılık olarak da bilinir. Aşçılığın en temel yöntemi pişirmedir. Ama "aşçılık" terimi, pişirmenin yanı sıra kurutma, isleme, dondurma ya da salamura gibi başka yöntemleri de kapsar. Besinler birkaç nedenden dolayı pişirilir. Bazı besinleri çiğ yeme düşüncesinden hoşlanmayız. Belirli besinleri pişirerek yemeye alışık olduğumuzdan, pişirmenin besinlere iyi bir tat kazandırdığına inanırız. Öte yandan pişirildiklerinde besinlerde değişiklikler oluşur ve bu da bazı besinlerin yenmesini ve sindirilmesini kolaylaştırır.


Besinleri pişirmenin başka nedenleri de vardır. Pişirilen besinler uzun süre bozulmadan saklanabilir. Örneğin besinlerde bulunabilecek birtakım parazit ya da bakteriler pişirmenin etkisiyle ölür ya da etkilerini bir süre yitirir. Ama bunun için gıda sanayinde başka yöntemler de kullanılmaktadır.

Mühendisin Görevleri 
Mühendisin Görevleri Neler

Mühendis , bilimin bulgularını değerlendirip onu halkın yararına sunan veya bazı değişiklerle günlük hayatta kullanılabilir şekle sokan kişidir.

Yol , köprü , yapı , gemi , uçak yapımı ile maden , su , elektrik işleri bayındırlık(imar etme) ve zanaatla ilgili her türlü teknik çalışmaları içine alan meslek dalına ve bunları uygulamak için geliştiren her türlü çalışmalara da Mühendislik denir.

Mühendislik görevleri şunlardır.

1-Teknik Görevler

2-Ekonomik Görevler

3-Mali Görevler

4-Hukuki Görevler

5-Sosyal Görevler

6-İdari Görevler

2 5 2