Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-11-25T14:07:18+02:00
Sözlükte "ahlak" ne demek?

1. Bir toplum içinde kişilerin benimsedikleri, uymak zorunda bulundukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, töre, moral, etik.
2. Belli bir toplumun belli bir döneminde bireysel ve toplumsal davranış kurallarını saptayan ve inceleyen bilim.
3. İyi nitelikler, güzel huylar

Cümle içinde kullanımı

Din ve ahlak eğitim ve öğretimi devlet gözetim ve denetimi altında yapılır.
- Anayasa

Ahlak kelimesinin ingilizcesi

n. morals, morality, character, ethic, ethics
Köken: Arapça

Benzer bağlantılar

ahlak bilimi, ahlak dışı, ahlak dışıcılık, ahlak yasası, ahlak zabıtasıKaynak: http://ahlak.nedir.com/#ixzz2DEes3jqQ

1 5 1
2012-11-25T14:07:47+02:00

Aslında bu tanımları yaparken bugün toplumumuzun Milli Kültür ve Ahlaktan yavaş yavaş uzaklaşmaya başladığını görür gibiyim. Toplum olarak batının yozlaşmış adetlerini kendi adetlerimiz gibi kabul ediyoruz. Batılıların Tv,Gazeteler ve İnternet yolu İle dayattıkları nedeniyle ülkemiz aslından,kültüründen uzaklaşmakta. Geçmişimize örf ve adetlerimize sahip çıkalım arkadaşlar.
ahlak nedir kisaca, ahlakin milletler icin onemi nedir, mili kultur nedir, milli ahlak ne demektir, milli ahlak nedir, milli ahlakin onemi, milli kultur, milli kultur nedir
ATATÜRK diyor ki: 
- MİLLETİN İÇTİMAİ NİZAM VE SÜKUNU, günümüzde ve gelecekte REFAHI, SAADETİ, SELAMETİ ve GÜVENLİĞİ, MEDENİYETTE İLERLEMESİ ve YÜKSELMESİ İÇİN İNSANLARDAN her hususta İLGİ, GAYRET, nefsin feragatını gerektiği zaman SEVE SEVE NEFSİNİN FEDASI’nı istiyen MİLLİ AHLAK’tır!..
Görüldüğü gibi ATATÜRK, başkalarına ders vermeye kalkmadan önce, kendimizi yüceltmek durumunda olduğumuzu ifade eder!.. Bunun için de MİLLİ AHLAK ve SECİYE’yi ön plana alır. 
AHLAK sadece ferdin “kendine yönelik” İYİ HUYLAR’ı değildir!.. CEMİYET ve MİLLET ile bağlantılı olmayan iyi huylar, AHLAK sayılmaz!.. Yani bir insanın temiz olması, para kazanmak için çok çalışması, karısına ve çocuklarına bağlı olması, onları koruması yeterli değildir!.. 

0