Cevaplar

2012-11-25T14:23:29+02:00
yapay alım satım.

 

kötüye kullanma, yanlış kullanma

 

yönlendirme,gidişatı etkileme.

 

insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri hâlde etkileme veya yönlendirme.
gidişatı ve seyri değiştirmek için müdahale etmek.
provake etmek.

(

spk tarafından yasak olan, yapılması durumunda cezai yaptırımla karşılaşabileceğiniz, ama yakalanmazsanız paranın dibine vurma olasılığınız olan hırtoluk, yapay olarak bir ürünün değerini arttırıp, azaltıp, yalan dolan ile para kazanmak da denilebilir.

 

borsanın sebepsiz yere allak bullak olmasını sağlamak

 

borsada bir hisse senedinden oldukça yüksek miktarda alım yapmak, akabinde piyasada "ya bilader bu hisse acayip çıkacak yabancılar giriyomuş uçacak, parayı bulcaz" beklentisi yaratmak. insanların evini, arabasını, yazlığını vs.. satıp borsaya girmesi ve alım yapılan hissenin satılması sonucunda parayı bulmak. arkasında bir sürü ağlayan,sızlayan bırakır. yazıktır.  nedense spekülasyon ile çok karıştırılan bir borsa kavramı. manipülasyon kanuni olarak suçtur ancak spekülasyon suç değildir çünkü spekülasyon fiyat farklarından yararlanarak işlem yapmaktır.ayrıca ;

bu işlemi yapmak için operasyon yapılacak kağıda ait şirketin yönetim kurulları ile görüşmek şarttır. çünkü %1500 gibi devasa fiyat artışlarının yaşandığı bir kağıtta yönetim kurulu, hisseler aşırı değerlendiği için yeni bir halka arz ile büyük kazanç sağlamak isteyecektir. ülkemizde genelde büyük manipülatörler işlem yapılacak kağıdın şirketlerine bir ziyaret yaparlar. halka arz tekerlerine çomak sokacağı için yönetim kurullarındakilerini bir şekilde para veya şantaj gibi yöntemlerle kendilerine bağlarlar.

yapay bir yükseliş trendini oluşturmak için ekonomi yazarlarıyla da bağlantı kurulmalıdır. çeşitli forumlarda veya gazetelerde bulunan ekonomi yazarları ilgili kağıt hakkında " sağlam kredi buldular, alacaklarını hızla tahsil ediyorlar" gibi düzmece haberlerle küçük yatırımcıların da kağıda yönelmesini sağlarlar. böylece borsada dolaşım hacmi genişleyen kağıdın al-sat işlemleri ile fiyatının yükseltilmesi daha hızlı gerçekleşir. sonrasında keriz silkelemeile vurgun tamamlanır.

 

sinemadayken gülünç bulmadığınız bir kareye, çoğunluk güldüğü için gülmek...
(örnek verme, teorik tanımdan ve cümle içinde kullanmaktan daha akılda kalıcı bir yoldur.)

 

örneğin, yaşları 20 ila 60 arasında değişen bir kurumun çalışanlarına verdiğiniz hizmet içi eğitimde, eğitmen olarak "hadi arkadaşlar şimdi bir oyun yapacağız, elimizi burnumuza götürelim" dediğinizde, sınıftaki istisnasız 25 kişinin de müthiş bir senkronizasyon ile ellerini burunlarına götürmesi reflexi, manipülasyona bir örnektir.


bir nevi kandırma işlemi. daha çok siyasette ve ticarette yapılır. faraza; akp`nin ülkeyi satmasını özelleştirme olarak yutturması. gerçi bu meşrulaştırma ile manipüle etmenin bir birleşimi.

 

1 5 1