Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-25T17:20:46+02:00

Kolesterol, vücutta doğal olarak bulunan, beyaz mumsu bir bileşendir ve her hücre duvarının yapısı için gereklidir. Kolesterol ayrıca D vitamini ve bazı hormonların da üretimi için önemlidir.

Kolesterolün çoğunluğu karaciğerde üretilir, küçük bir miktarı ise yediğimiz yiyeceklerden alınır. Çok fazla doymuş yağ (kötü yağ) kandaki kolesterolün artmasına neden olabilir. Kolesterol ancak kandaki düzeyi çok yüksek olduğunda bir sorun haline gelir. Kanınızda vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kolesterol varsa, damarlarınızda yağ birikimi oluşabilir ve bu da kalp sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

 

1 5 1
2012-11-25T17:20:52+02:00

Kanda yüksek miktarda bulunan kolesterol yıllar içinde damarların duvarlarında birikir. Bu birikim damarlarda daralma, tıkanmaya yol açar (ateroskleroz). Kolesterol hangi damarda birikirse o damarla ilgili sorunlarve hastalıklar ortaya çıkar.
Kalbi besleyen damarlarda (koroner arter) kolesterol birikimi, bu damarlarda tıkanma ve daralma sonucu göğüs ağrısı, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi durumlara neden olabilir.
Göülme sıklığı:
Ölümlerin yaklaşık %34′ü kalp damar hastalıkları nedeniyle oluşmaktadır ve Türkiye’de 2 milyon kalp hastası bulunmaktadır.
Oluşumuna neden olan faktöler:
Serum kolesterolünün yükselmesi: Serum kolesterolünün yükselmesi aterosklerozisin en önemli nedenidir. Ancak tek faktö değildir. Beslenmeile düzeltilebilir bir durum olmasından dolayı da önemlidir.

1 4 1