Cevaplar

2012-11-25T18:14:57+02:00

Kaynak birbirinin aynı veya erime aralıkları birbirine yakın iki veya daha fazla metal parçayı ısı, basınç veya her ikisi birden kullanarak aynı türden bir malzeme katarak veya katmadan birleştirmektir.

0
2012-11-25T18:15:20+02:00

adın; eğitim, hayra davet, tedavi, iş, alış-veriş, akraba hukukunu koruma, hasta ziyareti ve umuma ait hizmetler için dışarı çıktığında, Allah yolunda hayır yapmak için çıkmış olur. Harama düşmeden yapılacak bir gezi, piknik, dinlenme, seyahat, oyun ve eğlenceler de dinimizde güzel görülmüştür. Yalnız bütün bunları yaparken şu temel ölçüye dikkat etmek gerekir: Dışarıda olunan saatlerde, yapılması gereken farz bir amel terk edilmemeli ve harama düşülmemelidir.

Cami, türbe ve tarihi yerlerin ziyareti; kermes, vakıf çalışmaları, hayır hizmetleri, sanat etkinlikleri, davet ve tebliğ vazifeleri gibi güzel işler için evin dışına çıkan bir kadının hem niyeti güzel olmalı, hem de hal ve hareketleri edebe uymalıdır; aksi durumda sonuç pek hayırlı olmaz. Bir kazanç elde edeyim derken heybesindeki güzellikleri de yitirebilir farkında olmadan.

Aişe Validemiz (r.anha) kendi devrindeki kadınların mescide giderken süslenme, koku sürünme ve fazla gösterişli elbiseler giyinme gibi hallerini görünce rahatsız olmuş ve bunu şöyle dile getirmiştir: “Eğer Allah Rasulü (s.a.v) kendinden sonra şu kadınların ne yaptıklarını görseydi, (namaz için de olsa) onların evlerinden dışarı çıkmasını yasaklardı!”

İbnu Hacer (rh.a) der ki: “Kadınların mescide çıkması yasaklanmadı. Bu konuda dikkat edilecek nokta fitne ve fesada sebep olmamaktır. Bunun için Allah Rasulü (s.a.v), kadınların dışarı çıkarken koku sürünmelerini ve süslenmelerini men etmiştir.”

Demek ki; keyfi olarak haddinden fazla dışarı çıkmak ve sokaklarda dolaşmak, kadının edebini zedeleyip, saygınlığını yok edebilir. Hatta kimi zaman harama bile sebep olabilir. Kadın önemli bir gerekçe yoksa evinden dışarı çıkmamalı, dışarı çıktığında ise bakışlarını ve hareketlerini kontrol etmeli, haramdan sakınmalıdır. Aynı şekilde erkekler de dışarıdaki hal ve hareketlerine dikkat etmeliler. Çünkü onların da manevi yönünü zedeleyecek pek çok durum vardır dışarıda.

 

 

0