Cevaplar

2012-11-25T20:16:18+02:00

İnsan fıtratına ait bu gerçek hatırda tutularak mutluluk tarifinde, yapılacak şey; insanın neye, nelere sahip olduğunu düşünmesi, evvelemirde şarttır. Bu, onu mutluluğa götürecek yeğane yoldur. Yeğane yoldur deme belki iddialı bulunabilir bazılarınca. Ayrı bir müzakere konusu ama benim şahsî hayat tecrübem bana bunu söyletiyor. İnsan neye malik olduğunu düşünmez, bu malikiyetten dolayı Rabbisine şükür ve minnet hisleriyle dolmazsa, hep “hel min mezid; daha yok mu?” diyecektir. Mana aleminde, seyr-i sülûkta makam, mertebe kat etme ise söz konusu olan, buna âmennâ ama aynı şey maddi şeyler için söz konusu olursa buna nankörlük denir.

Devam edelim; işte insanın neye, nelere sahip olduğunu bilmesi, neye ve nelere ihtiyacı olduğunu belirlemesine yardımcı olacaktır. Mevlana’nın zannediyorum; ayakkabısına bağcık almak için çarşıya çıkan kişi yolda ayakkabısız bir dilenci ile karşılaşmış; şükür etmiş haline. İki adım ilerlemiş bu defa ayağı kesik birisi ile yüz yüze gelmiş ve bağcık almadan eve dönüp secdeye kapanmış.

Sözün geldiği bu aşamada şöyle bir tarifte bulunabiliriz; mutluluk, insanın sahip olduğu şeylerin farkında olmasıdır. Mutsuzluk ise neye ihtiyacı olduğunu bilmemesi ve sürekli yeni emeller peşinde koşmasıdır.

Noktalayalım sözlerimizi ve açtığımız bu yoldan içeri girerek herkesin kendi derûnunda kendini tanıma adına yolculuk yapmasına fırsat tanıyalım. Unutmayalım; insan içindeki ateşi söndürmedikten sonra dışındaki ateşi söndüremez. Gönlüne kemend vurmadan, eline, ayağına, gözüne, diline-dudağına söz geçiremez. Gönüldür, insanın âzâlarına hükmeden. Yürektir, eli helala-harama yönlendiren. Kalbtir, ayağı camiye veya meyhaneye götüren. Ne güzel der Efendiler Efendisi, Efendimiz (sas) “İnsan vücûdunda bir et parçası vardır; o düzelirse bütün vücud düzelir, o bozuk olduğunda bütün vücud ifsâd olur. İyi bilin ki, işte o et parçası; kalbtir." (Buhârî, İmân, 39) Selim bir kalb isteyelim Allah’tan tıpkı O’nun Rasulünün (sas) O’ndan istediği gibi. Göreceksiniz herşey o zaman kendiliğinden düzelecek

0