Cevaplar

2012-11-26T17:09:44+02:00
Kudüs

Filistin’de bulunan, Museviler, Hıristiyanlar ve Müslümanlarca kutsal kabul edilen ve Mescid-i Aksa’nın bulunduğu şehir. Çeşitli kaynaklarda Yeruşalayim, Jerusalem, Uruşelim, Yerusalim, Makdis, Beyt-ül-Mukaddes, Beytül-Makdis, İlya ve Eyliya isimleriyle de zikr edilen Kudüs dünyanın eski şehirlerindendir.

1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-26T17:09:57+02:00
Kudüs Vikipedi, özgür ansiklopedi     Bu maddenin tarafsızlığı konusunda kuşkular bulunmaktadır.
Ayrıntılar için lütfen maddenin tartışma sayfasına bakınız.
Şablonu maddeden çıkarmadan önce lütfen şablonun yardım sayfasını inceleyiniz. Bu maddedeki bilgilerin eksik ve/veya yetersiz olduğu düşünülmektedir. Konuyla ilgili tartışma için maddenin tartışma sayfasınabakabilirsiniz. Maddeyi geliştirerek veya konuyla ilgili tartışmaya katılarak yardım edebilirsiniz. Ayrıca bakınız: Yahudilik'te Kudüs

Koordinatlar: 31°47′N, 35°13′E (Harita)

Kudüs
יְרוּשָׁלַיִם
القُدس
—  Şehir  — Kudüs kolajı
bayrak
[[{{{official_ad}}}|Arma]]
Kudüs   Kudüs'ün konumu Koordinatlar: 31°47′N 35°13′E Ülke İsrail (Batı Kudüs)
 Filistin Ulusal Yönetimi (Doğu Kudüs hak iddiası)
Bölge / İlKudüs / KudüsAlt BölgeKudüsİdari birimler 109 mahalle[göster] Yönetim  - Belediye Başkanı Nir Barkat Yüz ölçümü  - Kent 125,2 km² (48,3 sq mi)  - Metro 652 km² (251,7 sq mi) Rakım 630 m (2.067 ft) Nüfus (2009)  - Yoğunluk 6.183/km² (16.013,9/sq mi)  - Şehir 763.600  - Metropol 1.029.300 Zaman dilimi İSZ (+2)  - Yaz (YSU) İYZ (+3) Alan kodu +972(İsrail) / +970 (Filistin Ulusal Yönetimi) + 2/2 23 (Kudüs) Web sitesi: www.jerusalem.muni.il[i]

Kudüs (Arapça:  القُدس (yardım·bilgi)el-Kuds; İbranice:  יְרוּשָׁלַיִם (yardım·bilgi)Yeruşaláyim) Ortadoğu'da tarihi şehir. İsrail'in fiilî olarak başkentidir. İsrail Parlamentosu Knesset'in 1980'de onayladığı Kudüs Yasası'na dayanarak Kudüs'ü başkent ilan etmiştir. Ancak yasaBirleşmiş Milletler tarafından tanınmamaktadır. ABD dahil hiçbir ülkenin İsrail temsilciliği Kudüs'te değildir.[1] Filistin Ulusal Yönetimi BM'nin 242 sayılı kararına dayanarak Doğu Kudüs'ü başkent yapmayı düşünmektedir.

Konu başlıkları   [gizle]  1 Coğrafya 2 Tarihi 3 Demografi 4 Dini yerler 5 Resimler 6 Ayrıca bakınız 7 Kaynakça 8 Dış bağlantılar Coğrafya [değiştir]

Kudüs, Akdeniz ile Ölü Deniz'in kuzey ucunun arasında kalan Judean Dağları'nda bulunmaktadır.

Tarihi [değiştir]

Şehrin tarihi M.Ö. 4000 ila M.Ö. 3500'lere kadar gider ki bu da Kudüs'ü dünya üzerindeki en eski şehirlerinden biri yapar. Kudüs üç İbrahimî din için de özel ve kutsal şehir olarak sayılmıştır.

Kudüs, Davut peygamberin İsrailoğulları'nın oniki kabilesini birleştirerek M.Ö. 996'da kurduğu eski İsrail Krallığı'nın başkenti olmuştur. O zamanlar adı Urişalim olan kent Yabusilerin kontrolündeydi.[2] Davut peygamber şehri ele geçirince buraya Musa peygamberin Ahit Sandığı'nı da getirir ki şehre ilk kutsiyet böylelikle verilmiş olur. Daha sonra yerine geçen ve Museviler'in yeni peygamberi ve kralı olan Süleyman kenti daha mamur hale getirerek Beytü’l-Makdis'i (Birinci Küdus Tapınağı) inşa ettirir ve Ahit Sandığı'nı da buraya yerleştirir. M.Ö. 500'lü yıllardaBabil Devleti orduları Kudüs'e girdi. Şehri ve mabedi yakıp yıktılar. Kentteki Yahudiler ise Babil'e sürüldü. Kudüs M.Ö. 100'lü yıllarda iseRomalılar'ın saldırısına uğradı. Tamir edilen mabedi bu kez de Romalılar yıktı. Ayaklanan Yahudileri sindirmek için Romalılar kentten tüm Yahudileri sürdüler.

Tarih boyunca Kudüs uğruna nice savaşlar verilmiş, şehir çok defa el değiştirmiştir. Kudüs, milattan önce 10.yüzyıldan bu yana Museviliğin en kutsal şehri ve ruhanî merkezidir. Aynı zamanda şehir Hıristiyanlık'a ait çok fazla antik sit alanı barındırmaktadır. Mekke ve Medine'den sonra da İslamiyet'teki üçüncü kutsal mekânın bulunduğu şehirdir.

Kudüs'ün sur içinde kalan bölümü artık "Eski Şehir" olarak anılmaktadır. Aslında 1860'a kadar şehrin tamamı olan bu Eski Şehir, 1982'de tehlikedeki Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır. Eski Şehir geleneksel olarak dört bölgeye ayrılmıştır. Ama bugünkü kullanılan adları -Hristiyan,Ermeni, Yahudi ve Müslüman çeyrekleri- ancak 19. yüzyılın başlarında açıklanmıştır. Ayrıca şehirde önemli ölçüde Gürcüler'de yaşamaktadır.

Demografi [değiştir]

Aralık 2007 itibariyle Kudüs'ün nüfusu 747.600'dür; bunların %64'ü Yahudi, %32'si Müslüman ve %2'si Hıristiyandır.[3] Km² başına nüfus yoğunluğu 5750,4'tür.[4][5] 2000'de yapılan bir araştırmaya göre Yahudilerin nüfus oranı hem Müslümanların doğum oranının yüksekliği hem de Yahudilerin şehirden ayrılmaları nedeniyle düşmektedir. Aynı çalışmaya göre Eski Şehir'deki 32.488 kişinin %9'u Yahudidir.[6]

Dini yerler [değiştir]

Sadece 0.9 kilometrekarelik bir alana sahip olan Eski Şehrin bazı alanları dinî öneme sahiptir. Tapınak Dağı ile Batı Duvarı (Ağlama Duvarı) Yahudiler için; Kutsal Sepulchre Kilisesi (Kıyame Kilisesi) Hristiyanlar için kutsaldır. Bu kiliseye hatalı olarak Kıyamet Kilisesi de denir.[kaynak belirtilmeli] Doğrusu "ayağa kalkma" manasındaki Kıyame kelimesidir. İsa'nın öldükten sonra göğe yükseldiğine inanılan yerdir. Mescid-i Aksaile Kubbet-üs-Sahra da Müslümanlar için kutsal merkezlerdir.

Resimler [değiştir]

Eski şehirden görürüm

 

Zeytin Dağından görünüm

 

19. yüzyılda Yafa yolu

 

1900de Mescid-i Aksa

 

İbrani Üniversitesi

 

Yeni şehirden görünüm

 

Kubbetüs Sahra'nın kubbesi

 

Kubbetüs Sahra'nın genel görünümü

 

Güneybatı istikametinden Kudüs manzarası, Kudüs'ün suru, Kubbet-üs-Sahra, Mescid-i Aksagörünmektedir

 

Üç semavi dinin kutsal saydığı Kudüs'ün, Zeytin Dağı'ndan çekilmiş panoramik bir fotoğrafı

 

İsrail Müzesi

 
0