Cevaplar

2012-11-26T18:03:28+02:00
Tren rayları döşenirken boşluk bırakılır çünkü yazın sıcak havalarda bu raylar genleşir. Eğer bu raylar arasında boşluk bırakılmazsa raylar yerinden çıkabilir ve bu da kötü kazalara sebebiyet verebilir.    Peki genleşme nedir ? Genleşme ise sıcaklık artışı sonucu rayların boyutlarının değişmesi, uzaması hadisesidir. Yani sıcak havalarda raylar genleşme sonucu uzayacak ve aralarında boşluk bırakılmamışsa raylarda bozulmalar meydana gelecektir. Bunu önlemek için raylar arasında boşluk bırakılır.  
3 3 3
2012-11-26T18:03:52+02:00
Raylar Arasında Neden Boşluk Bırakılır? Hakkında Bilgi

Merhaba arkadaşlar öğrenci arkadaşlarımızın merak ettiği bu konuyu yanıtlıyorum. Size yararlı olacağına inanıyorum. Şimdi sizlere soruyorum farklı bir yanıt varsa söyleyebilirsiniz konu ile ilgili.

Bilindiği üzere tren rayları arasında belli bir boşluk bırakılmaktadır.Bu raylar arasındaki mesafenin bırakılma sebebi ise genleşme olayıdır.Çünkü genleşmenin olumsuz yönlerini ortadan kaldırmak ve kötü sonuçlar doğurmasını engellemek için raylar arasında belli bir mesafede boşluk bırakılmaktadır.

Genleşme olayı sıcaklık artışı sonucu maddelerin hacimlerinde, alanlarında ve boylarında değişmelerin (uzamaların) olmasıdır. Sıcak geçen yaz aylarında metal raylar uzuyacak ve aralarında boşluk yoksa raylarda bozulmalar meydana gelecektir. Bunu önlemek amacıyla raylar arasında bir miktar boşluk bırakılır.

Konu Anahtarları:demiryolu rayları döşenirken rayların arasında boşluklar bırakılmasının nedeni nedir, demiryolu rayları döşenirken rayların arasında neden boşluk bırakılır, tren rayları arasındaki mesafe, demiryolu rayları döşenirken rayların arasında boşluklar bırakılmasının nedeni, tren rayları arasındaki mesafe neden bırakılır, tren rayları arasında neden bosluk bırakılır,

Generic Footer

4 5 4