Cevaplar

2012-11-26T19:22:56+02:00

 

Milli kültürümüz içerisinde dürüstlük, yardımlaşma, dayanışma ve ahlakla çalışma gibi prensipleri ile esnafımıza ve topluma yön veren Ahiliği tanıtmak ve ilkelerini günümüzde de yaşatmak amacıyla her yıl kutladığımız Ahilik Haftası’nın 24. Esnaf Bayramı’nın da 47’ncisi kutladık. 
Bir hafta süren etkinliklere Kırşehir bir kez daha ev sahipliği yaptı. 
 Hafta ve bayram etkinlikleri geçen yıllara göre daha canlı ve büyük katılımlara neden oldu. Kırşehir esnafı hafta içindeki etkinliklerde gereken katılımı göstermese de Cumartesi günkü etkinliklere hem destek verdi, hem de Ahi Stadı’nda yerlerini aldı.
 4 yıldır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde hazırlanan Ahilik Haftası etkinliklerinde elbette eksiklikler, yanlışlıklar oldu. Bunların değerlendirmesini kutlama komitesi üyeleri yaparak, önümüzdeki yıllarda bunları en asgari düzeye indirilmesini sağlayacaklardır.
 Vali Mehmet Ufuk Erden, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve Esnaf Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk haftanın canlı geçmesi için büyük gayret gösterdiler, toplantı üstüne toplantı yaparak halkın katılımı için seferber oldular, deyim yerindeyse yalvarıp yakardılar. Ama halkı konserlerin dışında toplayamadılar. Sadece Esnaf Bayramı kutlandığı Cumartesi günü bir nebze de olsa esnaf ve halk burada yerlerini aldılar ve törene coşku kattılar.
 “Elini, sofranı, kapını açık, gözünü, dilini, belini bağlı tut” diyen Ahiliğin kurucu Ahi  Evran, Hoca Ahmet Yesevi’den aldığı meşaleyi Anadolu topraklarına taşıyarak buraların Türk yurdu olmasına büyük katkı sağlayan bir şahsiyettir. Çok yönlü bir ilim ve fikir adamıdır. Hayatıyla, mesleğiyle örnek bir insan, nefis terbiyecisi ve sabrın temsilcisi olan Ahi Evran gibi biz de sabırlı olup etkinlerin daha canlı ve coşkulu geçmesi için çalışmalıyız.
 Çünkü Ahilikte ben yok, biz vardır. Biz ne kadar birlik ve beraberlik içinde olursak, güçlerimizi birleştirirsek, kültürümüze, geçmişimize ve geleceğimize sahip olursak başaramayacağımız hiçbir  şey yoktur. 
Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da hafta süresince zengin bir program hazırlandı. Haftanın ilimiz genelinde coşku ile kutlanabilmesi için etkinlikler ilçelerimizde de yaygınlaştırıldı. Bu Ahilik etkinliklerinin en iyi şekilde ve en üst düzeyde katılımla gerçekleştirilmesinin bir göstergesiydi. 
Hafta içinde  yapılan açılışlar, paneller, sergiler, şiir dinletisi, imza günü ve ödül törenleri yeterince ilgi görmese de müzik konserlerine yoğun katılım oldu.  
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gelemese de Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı etkinliklere katılarak Ahiliğe sahip çıktılar. 
Ben geçen haftaki yazımda Başbakanımızın Kırşehir’e geleceğini varsayarak Kırşehir için, büyük ümit ve hayallerimi sıralamıştım. Ama Başbakan Kırşehir’e gelemedi. Dileğim o yazımda Başbakan’a iletmek istediğim mesajları ilgililer almışlardır. 
Meclis Başkanı Çiçek, Ahi Stadı’nda yaptığı konuşmada, tarih ve kültür şehri olan Kırşehir'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti ve bu topraklarda doğan Ahiliğin, Anadolu'yu ayakta tutan, ekonomik ve kültürel gelişmeyi sağlayan, mesleki örgütlenme, sosyal ve kültürel dayanışma sistemi olduğunu vurgulaması önemliydi. 
 Çiçek, dünyada ilk astronomi eğitimi verilen merkezlerden olan Cacabey Medresesi'nin bilime verilen önemin göstergesi olarak bu şehirde kurulduğunu söylemesi ve Ahi Evran'ın Kırşehir'de, Mevlana'nın Konya'da, Hacı Bayram Veli'nin Ankara'da manevi ışık ve yol gösterici olduklarına vurgu yapması yine bizim izin önemliydi. 
Meclis Bakanı Çiçek, Ahi Evran'ın insanların kurtuluşa ermeleri için iki yol önerdiğini, bunların birisinin inanç yolu, diğerinin akıl yolu olduğunu vurgu yapıp,  son günlerde artan terör olaylarına karşı şu mesajı vermesi de dikkat çekiciydi:
"Yaşadığımız olaylar açısından baktığımızda Türkiye geleceğini daha güçlü inşa edecekse, dünyanın gelişmiş en önde gelen birkaç ülkesinden birisi olacaksa, bu dünyada daha güçlü bir dünya devleti kuracaksak bunun yolu, inanç yolu, akıl yolu, Ahi Evran yoludur. Bunun dışındaki her yol ülkemiz için insanlık için karanlıktır. Kim ki ülkenin sorunlarını, karşılaştığımız sıkıntıları, bu yolun dışında aramaya çalışırsa, kan dökerek, kin kusarak, cinnet getirerek, vahşet ortaya koyarak, genç kızlarımızı öldürerek çocuklarımızı katlederek, masum insanların koydukları bombalarla hayatlarına son vermeye kalkışırlarsa bilsinler ki, o yol çıkmaz yoldur. Birilerinin ocaklarını yakanlar, eninde sonunda kendi ocaklarını da yakmış olurlar. Onun için, bugün sadece tarihi bir kutlamayı değil, aynı zamanda ülkenin geleceğine yönelik yolun hangi yol olduğunu, hangi yolun bizi mutluluğa refaha eriştireceğini buradan tüm dünyaya, tüm insanlara buradan haykırmamız gerekiyor."
Evet, Meclis Başkanı sayın Cemil Çiçek’in bu konuşmaları Türkiye gündemine oturdu ve Ahiliğin önemine dikkat çekildi.

1 5 1