Cevaplar

2012-11-26T19:04:35+02:00

Arılar bal üretmek için çiçek nektarı kullanırlar. Çiçek nektarının %80’i sudan meydana gelmektedir. Buna bir örnek verecek olursak, hanımeli çiçeğini gövdesinden kopardığınızda içerisinden damlayan sıvıları görmüş olmalısınız. İşte bu çiçek nektarıdır.

Arıların boru şeklinde uzun dilleri bulunmaktadır. Bu dilleri sayesinde çiçeklerdeki nektarı toplarlar. Topladıkları nektarı karınlarında taşırlar. Aynı zamanda arıların 2 ayrı karnı bulunmaktadır. Bu karnın birinde nektarı toplanır, diğeri ise normal karındır. Arılar karınlarında tam olarak 70mg kadar nektarı taşıyabilirler. Karınları tam olarak dolduğunda ise kendi kilosunun 2 katına ulaşır. Karınlarını doldura bilmek için tam olarak 150 – 1500 arası çiçeğe konmaları gerekir.

 

Bal arıları karınları dolduktan sonra kovana dönerler. Daha sonra işçi arılara bu nektarı aktarılar. İşçi arılar, bal arılarının karnındakinektarı ağızları ile emerler. Daha sonra işçi arılar emdikleri nektarı ağızlarında 30-40 dakika boyunca çiğnerler. Bu şekilde nektarı içerisindeki enzimleri basit şekere dönüştürürler. Bu şekilde kolay sindirilebilir ve kovan içerisinde bakterilerden korunması sağlanır. Bu şekilde nektarı peteklere dağıtılır. Sadece peteklere dağıtmaları yetmez. Dağıttıktan sonra kanatlarını yelpaze şeklinde kullanarak, nektarı kurumasını sağlarlar. Son olarak bal kıvama geldikten sonra, peteklerin üzerini balmumu ile kapatırlar.

1 5 1