Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-11-27T10:48:08+02:00

Cevap:

Standart ölçme birimlerine neden ihtiyaç duyulduğunu aşağıda kısa ve basit bir şekilde açıklayacağım;

Standart ölçme birimleri gelmeden önce her ülke farklı bir ölçü birimi kullanmaktaydı.Uzunluk için, ağırlık için, hacim için vs. farklı ölçü birimleri kullanılmaktaydı.Ancak iki ülke arasında ölçme birimleri arasında sıkıntı yaşanmaktaydı.İki ülkenin ölçü birimleri farklı olduğu için bu iki ülke arasında anlaşmazlıklar ortaya çıkmaktaydı.

Bilimsel açıdan ve ticaret açısında ölçü birimlerinde yaşanan anlaşmazlıklar işleri çıkılmaz noktalara getiriyordu.Yani toplumlar arası ilişkilerin sıklaşması ile birlikte özellikle ağırlık ve uzunluk birimlerini karşılaştıracak, bu konuda birliği sağlayacak bir ölçme sistemine ihtiyaç duyulmuş ve bilimsel bir çözüm üretilmesine ihtiyaç vardı.

Toplumların birlikte yaşaması ve ileri seviye medeniyetlere ulaşması için birlikte ortak çalışmaları ve bunun içinde ortak bir ölçü sistemi kullanmaları gerekiyordu.Bu da standart ölçü birimlerinin yani Uluslararası Birim Sistemi ya da Uluslararası Ölçüm Sistemi’nin kabul edilmesi ile olmuştur.

Daha önceki yazımda bu konuya detaylı bir şekilde değinmiştim.Aşağıdaki linkten bir önceki yazıma göz atabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Ülkeler Arası İlişkiler Açısından Standart Ölçme Birimlerinin Önemic

2 5 2
2012-11-27T10:49:15+02:00

çünkü diğer ölçü brimleri ülkeden ülkeye hatta yöreden yöreye değişiyordu uluslararası bir alışveriş veya konuşmada sabit bir ölçü kullanılmalıydı ve bunun için sabit ölçüler çıktı (diğer ölçülerin ölçümü insandan insana değişebiliyordu)

1 5 1