Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-11-27T13:16:51+02:00

İncelemeli Patent
Üçüncü kişilerin yayınlanan başvuru ve araştırma raporu ile ilgili olarak bildirecekleri görüşler başvuru sahibine bildirilir. Belirlenen süre dolduktan sonra, üçüncü kişilerin görüşleri dikkate alınmadan, İncelemesiz Patent yedi yıl için verilir. Bu sistemde, patent verilebilirlik şartları açısından esas inceleme yapılmaz.

 

İncelemesiz Patent
Araştırma Raporunun yayınlanmasından sonra, üçüncü kişiler, patent verilebilirlik şartları açısından itiraz edebilir. Başvuru sahibinin incelenerek patent verilmesini tercih etmesinden veya bir üçüncü kişinin inceleme yapılmasını talep etmesinden sonra, esas inceleme yapılır. İnceleme Raporunun olumlu olması veya olumsuzlukların giderilmesi halinde İncelemeli Patent yirmi yıl için verilir. İncelemesiz patentler koruma süresinin sonuna kadar incelemeli patente dönüşebilirler.olrmu veya kısamı ?? :)

1 5 1
2012-11-27T13:20:59+02:00

Patent  Çeşitleri ve Patent;

Patent  ise buluş sahibinin söz konusu ürün veya usulünü belirli süre ve şartlar dahilinde kullanabilme,satabilme,lisans verebilme hakkına sahip olmasıdır.Bu hakkı gösteren belgeye de Patent  Tescil Belgesi veya Faydalı model tescil Belgesi veya Patent  Alma denir.
Buluşlar ancak Patent  veya faydalı Model tescili ile korunabilir.

Patentler İncelemeli ve incelemesiz olarak ikiye ayrılır; 

Bu haklarda süreler,
-İncelemeli Patent ;20 yıl
-İncelemesiz Patent ;7 yıl
-Faydalı Model,10 yıl'dır.


Alıntı 

0