Cevaplar

2012-11-27T15:03:46+02:00

Yaşamımızın en değerli varlığı sağlıklı ve dengeli bir yaşam ile elde edebileceğimiz hayattır. Sağlıklı olduğumuz sürece tüm işlerimizi keyifle yerine getirmekteyiz. Atalarımız şu sözü ”halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi..” bize sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemi göstermekte. Bugünkü yazımızda sağlıklı ve dengeli beslenmenin öneminden, sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken uyulması gereken kurallardan bahsedeceğiz.

Sağlıklı beslenme ile amaçladığımız temel şey, vücudumuz gelişimi için gerekli olan besinlerden yeteri kadar almaktır.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz.

Beslenme piramidi 5 ana besin grubunu içerir. Piramit en altta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken karbonhidratlarla başlar ve daha az tüketilmesi gereken gıdalara doğru gider. Bu besin grupları karbonhidratlar, mineraller, proteinler, yağ ve şekerdir.Beslenme piramidi gıdaların doğru seçimi için rehberiniz olmalıdır.

1 3 1
2012-11-27T15:03:49+02:00

Dengeli Beslenme,Yararları ve Kronik Hastalıklarda Beslenme Hastalıklardan korunmak, daha uzunyaşamakgenç kalabilmek insanların hep ilgisini çekti ve bunların beslenme ile olan ilişkileri beslenmebilimini oluşturdu. Beslenme ve sağlık bilimlerindeki gelişme birçok yeni kavram ve tarzlar ortaya koydu.Özellikle de gelişmiş ülkelerde sağlıklı beslenme konusunda araştırmaların sürmesi ve neredeyse hergün beslenme bilimine ait yeni yeni öneriler açıklanması artık kafaları karıştıracak hale geldi. Bunun sonucunda ise kalsiyum katkılı sütler, az yağlı ürünler, düşük kalorili yiyeceklerenerji veren içeceklergibi birçok ürün ortaya çıktı. Belki de kendi kendinize soruyorsunuz;Yeterli besleniyor muyum?Dengelibesleniyor muyum?Doğru besleniyor muyum?Yoksa bunların üçü de aynı şeyi mi ifade ediyor?Hayır bu üç kavram aynı şeyi ifade etmiyor.

1 3 1