Cevaplar

2013-12-02T10:05:34+02:00
Gökkuşağı Nasıl Oluşur

Gökkuşağı, güneş ışınlarının yağmur damlalarında veya sis bulutlarında yansıması ve kırılmasıyla meydana gelen ve ışık tayfı renklerinin bir yay şeklinde göründüğü meteorolojik bir olaydır. 

Bir bulut yağmur olup çözüldükten sonra yerinde oluşan küçük yuvarlak su damlacıklarına çarpan güneş ışınlarının kırılıp yansımasıyla, güneşin bulunduğu yönün karşısında oluşur.

Yağışlı havalarda güneş ışınları yağmur bulutları arsından sıyrıldığı zaman, bazen gök yüzünde kocaman bir renk ve ışık yayı belirir. Bu eski çağda sanıldığı gibi, tanrıların habercisi İris’in arkasında uçuşan renk renk eşarbı değil, iklim üzeride etkisi olmayan geçici bir ışık olayıdır.

Bu muhteşem doğal görüntüyü seyredebilmemiz için, birbiriyle bağdaşmaz iki şartın meydana gerekir.Yağmur taneleriyle güneş ışınlarınının bir arada bulunması su damlacıklarının içinden geçen güneş ışığı kırılır ve yedi renge ayrılır.

En içte mor olmak üzere sırasıyla lacivert, mavi, yeşil, sarı ve turuncudan geçerek en dışta kırmızıyla biten eş merkezli çemberler halinde sıralanır. Çoğu zaman yalnız bir tek çember yayını görebiliriz.

Bazı bulutların güneş çevresinde yaptıkları hale de ise, gökkuşağının renkleri ters olarak, yani kırmızı içe gelecek şekilde sıralanır. bunun nedeni, gökkuşağının gözlemciye göre Güneşe ters düşmesidirYıldırım nasıl oluşur ?
Bir bulutun tabanı ile yer arasında, iki bulut arasında veya bir bulut içinde elektrik boşalırken oluşan kırık çizgi biçimindeki geçici ışığa şimşek, gök gürültüsü ve şimşekle görülen, gökyüzü ile yer arasındaki elektrik boşalmasına ise yıldırım denir.
Havanın iyi bir iletken olmaması bünyesinde elektrik yükleri bulunduran bulutları oluşturur. Fiziksel nedenlerden ötürü, bulutun yüklenmesi sırasında yere yakın olan kısmında %70-%90 olasılıkla negatif elektrik yükleri yer alır. Bu durumda yer de bulutun negatif yüklerine bakan bölümünde pozitif yükler toplanır. Bazı koşullarda bunun tersi yüklenme de olabilmektedir (%10-%30 olasılıkla). Fırtınanın, hava akımlarının artmasıyla buluttaki negatif yük oranı ve buna bağlı olarak da yerdeki pozitif yük toplanması hızlanarak devam eder. Bulutla yer arasındaki potansiyel farkı arttıkça aradaki havanın da delinmesi kolaylaşır ve belli bir değerden sonra havanın delinmesiyle oluşan iletken kanal boyunca buluttan yere veya yerden buluta elektriksel boşalma başlar.
1 4 1
Gök kuşağı . Güneş ışığı yağmur susuyla çarpışır yağmur suyu güneş ışığındaki beyaz hariç diğer renkteki ışıkları dağıtır . Yıldırım ise çok yüklü olan bulut elektronlarını toprağa boşaltır . DİYE BİLİYORUM
2013-12-02T10:15:49+02:00
Gökkuşağı şöyle oluşur :  Yağmur yağarken, güneş çıkarsa yağmur durur ve güneş yakınlarında renkli bir doğru oluşur . Ona da Gökkuşağı adı verilir :)) 
Yıldırım şöyle oluşur : Bulutlardaki negatif yük, yerdeki pozitif yüke çarptığında , oluşan gürültülü yansımaya yıldırım adı verilir.
Yıldırımın oluşumunun çizgi grafikli bir gifi . İhtiyacın olursa bunu da kullanabilirsin:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Raio.gif




Umarım yardımcı olabilmişimdir :)
2 3 2