Cevaplar

2012-11-27T17:05:02+02:00

imbat’ın harap bir kaleyi onarıp oraya yerleşerek Müslüman halka zulüm etmesi.

Battal Gazi’nin kaleye gelip kaleyi ele almaya karar vermesi. Savaş sırasında Battal’ın Simbat’ın karşısına çıkması ve onunla vuruşması Simbat’ın kendini kaleye kapatması Battal’ın bir sarnıçtan kaleye girmesi Bir yaşlı kadının Battal’ı oğlu sanması ve onu evine alması Battal’ın Simbat’ın karşına çıkması ve onu esir alması Battal’ın Simbat’ı dine davet etmesi Battal’ın Simbat’ı kale duvarına asması Malatya’dan gazilerin gelmesi Battal’ın Simbat’ın kızını Hüseyin İbn-i Ali’ye vermesi Battal’ın kaleyi yıkması ve Malatya’ya geri dönmesi.   2. Etkinlik a. Metinde hangi temanın işlendiğini bulunuz. Eserin yazıldığı dönemle temayı ilişkilendiriniz.  

<><><> <><><> <><><> <><><>

Metnin teması Yazıldığı dönemle temanın ilişkilendirilmesi   Metnin teması kahramanlıktır. Metnin yazıldığı dönemle, metnin teması arasında doğrudan bir ilişki vardır. Çünkü metin oluşmaya başladığı dönemde insanlar kalelerde yaşıyor, kılıç kullanıyor, atlarla ulaşım sağlıyor, savaş meydanlarında bilek gücüyle mücadele ediyorlar. Bütün bu özellikler devrin özelliği ve kahramanlık temasıyla doğrudan ilişkilidir.

 

b. Temanın evrensel olup olamayacağını tartışınız. Sonuçları belirtiniz. Kahramanlık teması evrensel bir temadır. Bu temayı bütün milletlerin edebiyatında görmemiz mümkündür.  
0