Cevaplar

2012-11-27T16:50:07+02:00

Radyoaktif denilen bazı cisimlerin kendiliklerinden bir parçalanma sonucu fotoğraf plaklarına etki eden, gazları iyonlaştırıp elektriğe karşı iletken kılan ve daha bazı olaylara sebep olan çeşitli radyasyonlar yayabilme özelliiğidir. Bir radyoaktif çekirdeğin kendiliğinden bir başka çekirdeğe değişmesi olayına dezentegrasyon , yapma olarak bir çekirdekten bir başka çekirdeğin elde edilmesi olayına da transmütasyon denir. 

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-27T16:50:07+02:00

Radyoaktif maddeler yaptıkları ışımanın doğal ve yapay olmasına göre ikiye ayrılırlar. Burada doğal radyoaktiflik anlatılmaktadır:


Kararlı hale gelmek için atomların kendiliğinden ışıma yapması ile oluşan ürüne doğal radyoaktif element denir. Atom numarası 83-92 arasındaki elementler doğal radyoaktif elementlerdir. Bunun yanında atom numarası 83 ‘den küçük olup doğal radyoaktiflik gösteren elementler de vardır. ( K , C , Rb )

Bir radyoaktiflik izotop bozunma sonucu başka bir radyoaktif izotopa dönüşür. Bu da bir başkasina dönüşür. Bu işlem kararlı bir çekirdek yapısına ulaşıncaya kadar devam eder , böylece radyoaktif bozunma serileri ortaya çikar. Bu seriler Uranyum ( U) , Toryum ( Th ) , Aktinyum ( Ac) serisi olmak üzere üç türlüdür.

0