Cevaplar

2012-11-27T17:44:41+02:00

Türkiye'de ilk kez uygulanacak projeyleHacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi öğrencilerine, ABD'nin saygın üniversitelerindenYale Üniversitesi'ndeki gibi ilaç keşfi ve geliştirilmesi eğitimi verilecek.

Dünyada'da ilk kez Merck Sharp Dohme (MSD) İlaçları'nın Yale Üniversitesi ile yaptığı işbirliğiyle hayata geçirilen projenin, Türkiye'den HÜ Tıp Fakültesi ile de başlatılmasına karar verildi.

Merc Araştırmacı Çalışmaları Programı ve Bilimsel Eğitim Grubu Başkanı Dr. Marcelo Bigal ile HÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sarp Saraç, öğrencilere verilecek ''İlaç Keşfi ve Geliştirilmesi'' eğitimiyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Dünyada yaşanan gelişmeler çerçevesinde, ilaç sektörünün bilim adamlarıyla çalışma zorunluluğu doğduğunu ifade eden Bigal, tıp öğrencilerine yönelik bu eğitimin ticari bir amaç taşımadığını, bilimsel araştırmaya odaklı olduğunu söyledi.

Bu projeyle akademik çevrelere yeni ilaç keşfi için destek sağlandığını anlatan Bigal, ''Türkiye, sahip olduğu eğitimli iş gücü ve yapılandırılmış bilimsel çevresiyle avantajlı bir konuma sahip. HÜ Tıp Fakültesi de bu alanda çok önemli bir isim. Hedefimiz, en gelişmiş bilgi ve teknolojiyi uzmanlarla buluşturmak'' şeklinde konuştu.

Bu projenin hem tıp öğrencilerine hem de Türkiye'ye destek sağlayacağını belirten Bigal, Türkiye'nin bu sayede bu alanda rekabet edebilecek bir konuma gelebileceğini bildirdi.

Projenin, bunun ilk adımı olacağını, buna başka projelerin de ekleneceğini vurgulayan Bigal, projeyle ilgili şu bilgileri aktardı:

''Hedefimiz, uzun vadede yeni ilaç geliştirilmesi ve Türkiye'nin bu alanda dünyaya katkı sağlaması. Bizim ilaç geliştirme konusunda bilgimiz var, Türkiye'nin de bilgi birikimi ve imkanları mevcut. Türkiye'de Yale Projesini değil, Hacettepe Tıp Projesini hayata geçirmek istiyoruz. Burada hedefimiz, öğrencilerin dikkatini bu alana çekmek ve motivasyon sağlamak. Belki bu eğitimi alanların tümü ilaç geliştirmeye ilgi duymayacak, ama içlerinden bir bölümünün bu alana ilgi duyup ilaç araştırmasına yönelmesi mümkün olabilecek.''

''Bu proje için neden Türkiye'nin seçildiği?'' sorusu üzerine Bigal, ''Yale'deki programın başarısını görünce diğer ülkelerdeki temsilciliklerimize, benzer projeleri uygulayıp uygulayamayacaklarını sorduk. Türkiye'den HÜ ile böyle bir projeyi hayata geçirmenin çok faydalı olacağı bildirildi. Türkiye'deki ortam, bunun için son derece uygun olduğundan projeyi burada da hayata geçirmeye karar verdik'' dedi.

0