Cevaplar

2012-11-27T18:20:51+02:00

Bir gün arkadaşım kenanla okulumuzun yanındaki ormana gitmeye karar verdik ve öğle arasında yola çıktır.Çevrenin turisti sayılırdık yani hiçbir şey bilmiyorduk.Ormana girdiğimizde bu doğal çevre beni çok büyüledi.Biraz ilerledik ve ormanın bittiğini gördük.ileride bir dağ görünüyordu. üzerinden dumanlar çıkıyordu.Biz bunun ne olduğunu merak edip dağın zirvesine çıkmaya karar verdik.Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik sonunda bunun bir yanardağ olduğunu gördük ve gerisin geriye arkamıza bakmadan koştuk.Çünkü biliyorduk ki yanardağdan lav denen bir sıvı çıkma ihtimali var ve bu sıvının yeryüzüne çıkması bizim sonumuz demek... 

Teşekkürler

1 5 1
2012-11-27T18:24:23+02:00

- Şimdi size anlatacağım şey turistik yerlerdir  bunları dikkatli dinlemenizi istiyorum:

1.)Peri bacaları peri bacaları çok ünlü biyerdir. :) Hem insannın ilgisinide çok çekiyor

 Peri Bacaları 60 milyon yıl önce 3. Jeolojik devirde Toroslar yükseldi. KuzeydekiAnadolu Platosu'nun sıkışmasıyla yanardağlar faaliyete geçti. Erciyes, Hasandağı ve ikisinin arasında kalan Göllüdağ, bölgeye lavlar püskürttü. Platoda biriken küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturdu. Tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtüldü. Bazalt çatlayıp parçalara ayrıldı. Yağmurlar çatlaklardan sızıp yumuşak tüfü aşındırmaya başladı. Isınan ve soğuyan hava ile rüzgârlar da oluşuma katıldı. Böylece sert bazalt kayasından şapkaları bulunan koniler oluştu. Bu değişik ve ilginç biçimli kayalara halk bir ad yakıştırdı: " Peri bacası". 

Bazalt örtüsü olmayan tüf tabakları ise erozyonla vadilere dönüştü. İlginç şekilli oluştu. Daha sonraları insan eli, emeği ve duygusu işe koyuldu. Dokuz-on bin öncesine ait yerleşimlerden ilk Hıristiyanların kayalara oydukları kiliselere, büyük ve güvenli yer altı kentlerine kadar uzun bir dönemde büyük bir uygarlık yaratıldı. 

 2.)Yanardağ:Yanardağ insanı anında öldüren sıcak lavdır. Deydiğinizde elinizi bile yakıp koparabilir. 

 

Bunların hepsi bizim doğal çevremizdir. :) Benim anlatımım bu kadar :) 

1 5 1