Cevaplar

2012-09-29T23:14:50+03:00

Muğla’ya Açık Hava Kütüphanesi

Muğla’ya bu güne kadar “Açık Hava Müzesi” yapılmasını isteyen çok kişi çıktı. Ben de onlardan biriyim. 
Üç antik (Karya, Likya, Lelegler) uygarlığın ve bu uygarlıklardan kalma pek çok ören yerinin bulunduğu Muğla’ya bir açık hava müzesi yakışıyor, ama… Yakıştıramadılar!

xx xx xx
Avrupa’da açık hava müzesi var mı bilmiyorum; ama açık hava müzesi gibi kentlerinin olduğunu biliyoruz… 
Göreme bizde “Açık Hava Müzesi” olarak kabul ediliyor. Açık Hava Müzesi olarak kabul ediliyor mu bilmiyorum, İstanbul’da da Minia Türk (Minyatür Türkiye Parkı) var. Kırklareli’nde de Arkeolojik Açık Hava Müzesi kuruluyormuş.
Eğer Muğla’dan önce kurabilirlerse helal olsun Kırklarelililere, milletvekillerine, demokratik kitle örgütlerine ve yerel basınlarına!
Ama bence (Muğlalı olduğum için değil) Türkiye bir Arkeolojik Açık Hava Müzesi’ne sahip olacaksa, bu önce Muğla’da olmalıydı…

xx xx xx
Evet, Açık Hava Müzesini çok duyduk. Ama Açık Hava Kütüphanesi’ni bu güne kadar duymamıştım. Nedense “haberi” basında tartışma yaratmadı, ama Türkiye’ye ilk Açık Hava Kütüphanesi müjdesi Muğla’dan geldi.
Türkiye’ye ilk Açık Hava Müzesi müjdesi de Muğla’dan gelmişti…
Açık Hava Kütüphanesi için de ileri de bir gün “olmadı” mı diyeceğiz?

xx xx xx
Muğla'da bir grup aydın tarafından 1999 yılında oluşturulan ve kentin gelişimi için fikir ürettiği söylenen Muğla Gelişim Hareketi, kent merkezine birçok Avrupa ülkesinde bulunan açık hava kütüphanesi kuruyor. Kentin sosyal ve kültürel olarak gelişmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Muğla Gelişim Platformu sözcüsü Veteriner Hekim Necati Demirel şunları söylüyor:
“Muğla'nın sosyal, kültürel ve siyasi gelişimi için fikir birliği yaparak projeler üretiyoruz. Yaptığımız çalışmaları ve düşüncelerimizi kurduğumuz İnternet sayfasından halkımızla paylaşıyoruz. Almanya başka olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde uygulanan açık hava kütüphanesini Muğla'da kurmaya karar verdik. Belediye izin verdikten sonra çalışmalara başladık. Kitapların konulacağı kabin şu an hazırlanıyor. Muğla'da kültürel birikimi ve okuma isteğini arttırmayı hedefledik. Amacımız kitaba daha hızlı erişim sağlamak.”
Doğrusu benim bu platformdan haberim yoktu. Hiçbirini de tanımam. Üyelerini kutluyorum…

xx xx xx
Necati Demirel’in verdiği bilgiye göre, Yeni Garaj yolu üzerindeki Latif Sepil Parkı'na kurulacak Açık Hava Kütüphanesi için Muğla Belediyesi de onay vermiş. Belediyeyi de kutluyoruz…
Demirel, “190 santimetre yüksekliğinde, 80 santimetre genişliğinde ve 70 santimetre derinliğinde, ön tarafı camlı olan kütüphaneden isteyen kitap alıp okuduktan sonra geri getirecek. Günlük gazetelerin de yer alacağı kütüphanede her tür kitap yer alacak. Kitaplar, bağış sistemiyle toplanacak. Minibüs duraklarına yakın bir bölgeye konulacak olan kütüphaneden herkesin yararlanması hedeflendi.”

xx xx xx
Kütüphanenin bir görevlisi de yok! Nasıl olur?.. 
Kütüphanenin 7 gün 24 saat açık olacağını belirten Demirel’in işte yanıtı:
“Hiçbir zaman kilitlenmeyecek. Vatandaşlar buradan aldığı kitabı iki günde okuyarak geri getirecek. Aynı zamanda kitap bağışında da bulunabilecekler. Herhangi bir kontrol veya takip sistemi yok. Bu kütüphanenin sorumluluğu halkın olacak. Halkımızın desteğiyle proje başarıya ulaşacak.”
Müthiş…

xx xx xx
Muğla’da bir Kocamustafendi İl Halk Kütüphanesi, bir de Çocuk Kütüphanesi var. Artık “google” da var… İnternete gir, ne öğrenmek istiyorsan tıkla öğren… Pek kütüphaneye giden yok artık... Çocuk Kütüphanesi’nden (yakın olduğu için) Kocamustafendi İlköğretim Okulu’ndan birkaç çocuk uğruyor o kadar… “O zaman açık hava kütüphanesinin alemi mi var?” diyenler olacaktır!
Bence var… İnternetten bilgi edinme başka, kitap okuma alışkanlığı bambaşka bir şey…
Necati Demirel, önümüzdeki dönemlerde kentin diğer parklarına da Açık Hava Kütüphanesi kurmayı hedeflediklerini söylüyor.
Bu proje kesinlikle, “kitap okuma alışkanlığı” adına sinerji ve farkındalık yaratacaktır… Umarım bu kütüphane kurulduğunda “vandalların” hedefi haline de gelmez!
Bu proje “Üniversite ve Kültür Kenti Muğla”ya yakıştı. Muğla’nın işte böylesi projelere ihtiyacı var…
5 3 5